fbpx

Czy Twoja skóra na twarzy jest szara i zmęczona? Może pojawiły się na niej przebarwienia lub pierwsze zmarszczki? Chciałabyś wyglądać młodziej? Jeśli tak, to serum z retinolem  jest właśnie dla Ciebie! Na pewno słyszałaś o witaminie A i jej wspaniałym wpływie na skórę. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które mają w składzie jej pochodne.

Czym jest retinol i w jakiej postaci działa najlepiej?

Retinol to czysta postać witaminy A. Ma działanie przeciwstarzeniowe, stymuluje komórki do odnowy, dzięki czemu skóra staje się jędrna, wygładzona, a przebarwienia zlikwidowane.  Składnik ten można znaleźć w wielu kremach, ale należy zwrócić uwagę na jego ilość w produkcie. Niestety w kremach jest go zazwyczaj niewiele,  przez co efekty nie będą zadowalające. Warto więc szukać rozwiązań, gdzie stężenie retinolu będzie na poziomie około 0,3% lub więcej.

Skoro nie krem, to co? Na ratunek przychodzi nam forma, która ostatnio święci triumfy – serum. Czym właściwie jest serum? To skoncentrowany preparat o lekkiej i płynnej konsystencji. Duże stężenie składników aktywnych sprawia, że są one lepiej przyswajalne i pozwalają osiągnąć lepsze efekty.

Jakie serum z retinolem wybrać?

Trzeba zwrócić uwagę na poziom stężenia retinolu w serum, a także to, czy kiedykolwiek stosowałaś już produkt z tym składnikiem. Jeśli jeszcze nigdy go nie używałaś, to wskazane poniżej serum może być odpowiednie na początek przygody z retinolem. Ja swoją zaczęłam właśnie z tym serum.

(Niedługo ukaże się artykuł, w którym znajdziesz więcej propozycji, odpowiednich do różnych poziomów zaawansowania.)

Dzięki koleżance, trafiłam na firmę Liqpharm. Jest to młoda i polska firma kosmetyczna, której produkty możecie znaleźć w aptekach. Pomysłodawcą jest farmaceuta, którego założeniem było wykorzystanie wysokich stężeń substancji aktywnych i naukowe podejście.

Przez kilka miesięcy używałam dwóch produktów tej marki i oba mogę szczerze polecić. Skupmy się jednak na serum z retinolemLIQ CR Serum Night 0,3% Retinol SILK. Poniżej znajdziesz moją opinię na jego temat i kilka informacji zaczerpniętych ze strony producenta.

Zdjęcie opakowania serum z retinolem marki Liqpharm.
https://www.liqpharm.pl/produkt/26/LIQ-CG-Serum-Night-Glycolic-PEEL-30-ml/

Co o produkcie mówi producent ? Zwraca uwagę na poszczególne składniki i ich działanie:

 • retinol – naturalna forma witaminy A o naturalnym działaniu przeciwstarzeniowym, która wpływa na redukcję zmarszczek, rozświetlenie skóry i rozjaśnienie przebarwień;
 • kwas laktobionowy – przyspiesza regenerację bariery ochronnej skóry;
 • kwas hialuronowy – odpowiada na optymalne nawodnienie skóry;
 • witamina E – neutralizuje wolne rodniki, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz spowalnia procesy starzenia się skóry.

Jakich efektów możemy się spodziewać? Firma Liqpharm wymienia konkretne korzyści, które możemy osiągnąć, dzięki stosowaniu tego produktu:

 • redukcja zmarszczek oraz bruzd;
 • wygładzenie skóry.
 • poprawa jędrności i elastyczności skóry;
 • redukcja trądziku u dorosłych;
 • redukacj przebarwień skóry;
 • wygładzenie skóry.

Jaka jest moja opinia na temat serum z retinolem?

Pierwsze wrażenie po użyciu serum? Ściągnięta, jędrna skóra oraz  uczucie szczypania. Po drugim zabiegu  naskórek na twarzy zaczął się lekko łuszczyć (co jest zupełnie normalnym efektem). Czasami żeby było lepiej, musi być najpierw gorzej!  Efekty stosowania serum zauważalne są więc już po kilku użyciach.

Wskazówka:  można zrobić lekki peeling enzymatyczny lub użyć czarnego mydła i pozostawić je na skórze przez kilka minut, żeby szybciej pozbyć się problemu łuszczącego się naskórka.

Po dwóch miesiącach stosowania serum z retinolem  moja skóra jest gładka, nie mam wyprysków, pory są zmniejszone, a kolor jednolity i zdrowy. Zrezygnowałam z fluidu, używam tylko lekkiego kremu oraz transparentnego pudru mineralnego. Dzięki temu moja skóra może oddychać swobodnie przez cały dzień!

Produkt przez spore stężenie retinolu może na początku podrażniać skórę, dlatego przez pierwsze 3-4 tygodnie należy stosować go 2 razy w tygodniu, po tym okresie co 2 dni. Po wchłonięciu się produktu w skórę twarzy warto nałożyć tłusty lub mocno nawilżający krem ( w zależności od potrzeb).

Wskazówka: zamiast kremu można użyć 100% masła Shea.

Jeśli chcesz, by Twoja twarz wyglądała pięknie i zdrowo, polecam Ci serum z retinolem! Nie zwlekaj, zacznij już dziś!

Tu znajdziesz moją opinię o serum z retinoidem The Ordinary.

5 komentarzy

  1. Zależy, czy serum jest z retinolem czy z retinoidem. Ten drugi ma większe stężenie,ale jest słabszy. Retinol lepiej zacząć od mniejszego stężenia,bo jest mocniejszy.

Leave a Response