Bakuchiol – czym jest roślinny odpowiednik retinolu?

Od kilku lat jesienną pielęgnację zaczynam od retinolu, który ma działanie przeciwstarzeniowe i stymuluje komórki do odnowy. W świecie kosmetycznym pojawiła się jednak alternatywa o podobnym działaniu – bakuchiol. Związek roślinny, który mniej uczula i jest lepiej tolerowany przez skórę wrażliwą.

Jak działa retinol?

Retinol jest czystą postacią witaminy A i jest często stosowany w kosmetykach anti-aging. Działa przeciwstarzeniowo, wygładza i ujędrnia skórę, a także pomaga pozbyć się przebarwień od słońca. Świetnie stymuluje komórki, dzięki czemu stary naskórek ulega złuszczeniu, poprawiając tym samym kondycję skóry.

Nie wyobrażam sobie pielęgnacji skóry twarzy bez jesienno-zimowej aplikacji serum z retinolem.

Więcej znajdziesz w artykule: SERUM Z RETINOLEM : CO TO JEST I JAK STOSOWAĆ – MOJA OPINIA >>

Co to jest bakuchiol?

Jakiś czas temu na rynku pojawił się bakuchiol, który z chęcią przetestuję, żeby sprawdzić, czy naprawdę jest alternatywą dla retinolu. Mimo tego, że nie mam problemu z nadmierną wrażliwością skóry twarzy, jest to ciekawy zamiennik, znanego mi dobrze, retinolu.

Bakuchiol – związek pozyskiwany z rośliny Psoralea corylifolia, potocznie zwanej babchi lub bakuchi. O ile jest najnowszym odkryciem nowoczesnej kosmetologii, o tyle znany jest od wieków w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Jego struktura nie jest spójna ze strukturą retinolu, ale składnik wykazuje podobne właściwości. Właśnie to czyni bakuchiol świetną, roślinną alternatywą, ale mniej podrażnia skórę.

bakuchiol roślina babchi bakuchi

Bakuchiol – właściwości i zastosowanie

Właściwości bakuchiolu zostały opisane w British Journal of Dermatology, z artykułu wynika, że wykazuje on silne działanie przeciwstarzeniowe. Działa złuszczająco i normalizująco, spłyca zmarszczki, bruzdy i pomaga usunąć przebarwienia. Nie podrażnia skóry, tak jak retinol, nie ma też właściwości fotouczulających. Trzeba bowiem pamiętać, że retinolu nie powinno używać się podczas ekspozycji na słońce.

Działanie bakuchiolu:

  • hamuje namnażanie bakterii, które odpowiedzialne są za wywoływanie trądziku;
  • reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając tym samym nadmierne wydzielanie sebum;
  • zwalcza wolne rodniki (jest świetnym przeciwutleniaczem);
  • poprawia jędrność, gęstość i sprężystość skóry, dzięki zwiększeniu ilości kolagenu i elastyny;
  • przyspiesza proces odnowy komórek, złuszcza naskórek i koi wrażliwą skórę;
  • łagodzi promieniowanie UV i nie ma właściwości fotouczulających;
  • poprawia koloryt skóry, niweluje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry.

Roślinne wsparcie wrażliwej skóry

Dzięki temu, że bakuchiol nie ma działania fotouczulającego, można stosować go nie tylko jesienią i zimą, gdy jest mniej promieni słonecznych. Nie podrażnia, a koi wrażliwą skórę, co sprawia, że może być częściej stosowany. W przeciwieństwie do retinolu nie powoduje suchości, podrażnień i zaczerwienień. Można stosować go do każdego typu skóry, korzystając z działania przeciwstarzeniowego.

Bakuchiol w kosmetykach

Roślinny zamiennik retinolu można znaleźć w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym i przeciwtrądzikowym. Producenci najczęściej wykorzystują go w kremach, które wzbogacane są dodatkowo o inne składniki aktywne.

Ja jestem jednak zwolenniczką teorii, że najlepiej działa serum. Jeśli mam korzystać z właściwości konkretnego związku, chcę by było go w produkcie jak najwięcej. Niestety, w kremach zazwyczaj są one tylko dodatkiem. Mimo tego, że od lat stosuję retinol, nie kupuję kremów, a stawiam na serum. Dlaczego?

Serum jest skoncentrowanym preparatem, który ma lekką i płynną konsystencję. Jego największą zaletą jest duże stężenie składników aktywnych, co sprawia, że po prostu lepiej działa. Najczęściej opakowanie składa się ze szklanej buteleczki i poręcznej pipety, co zapobiega dostawaniu się drobnoustrojów do środka opakowania. Wkładając palce do kremu, możemy zanieczyścić produkt, tu wylewamy kilka kropelek na dłonie i rozcieramy na twarzy.

Nie używałam jeszcze serum z bakuchiolem, ale na pewno spróbuję, gdy tylko skończę buteleczkę retinolu. Zacznę od najtańszego serum, żeby sprawdzić, czy niedrogi produkt przyniesie efekt, czy może warto postawić na coś droższego. Nie mogę polecić, więc nic konkretnego, poniżej załączam to, co udało mi się znaleźć na Ceneo i w Internecie (linki afiliacyjne):

Serum z bakuchiolem >>

Kremy z bakuchiolem >>

Myślę, że na rynku będzie pojawiało się coraz więcej produktów tego typu i niedługo zwiększy się wybór dostępnych kosmetyków. Jak tylko przetestuję serum z bakuchiolem, efekty wrzucę na bloga.


[Edit: 21/01/21]

Serum z bakuchiolem – moja opinia

Chwilę po napisaniu tego artykułu, kupiłam serum z bakuchiolem. Po przyjściu przesyłki okazało się, że ma formę emulsji, nie płynu, do którego przywykłam. Mimo to przyznam, że bardzo fajnie rozprowadza się po skórze, a efektem jest delikatne złuszczenie naskórka.

(W poście znajdują się linki afiliacyjne)

Revolution Skincare 1% Bakuchiol Serum 30Ml

Fakt, produkt nie ma tak mocnego działania, jak serum z retinolem, ale efekty są zauważalne. Przychodzą kilka dni później w postaci lekkiego złuszczenia naskórka. Plusem jest brak reakcji alergicznej i stopniowe, lekkie łuszczenie się skóry. Pamiętam mój pierwszy raz z retinolem – wyglądałam jak zombiak, którego naskórek postanowił opuścić masowo pokład. Polecam to serum z bakuchiolem osobom, które chcą rozpocząć przygodę ze złuszczaniem, nie stosowały retinolu oraz tym, które wolą delikatny proces.

Kolejnym moim wyborem będzie prawdopodobnie poniższy produkt. Tak jak wspomniałam powyżej – zaczynam od tańszych propozycji.

OnlyBio Bakuchiol & Skwalan serum nawadniające do twarzy 30 ml

Myślę, że po przetestowaniu dwóch tańszych opcji, zdecyduję się na drogi produkt. Prawdopodobnie wybór panie na:

Medik8 Bakuchiol Peptides Serum peptydowe 30 ml

Sprawdzę, czy warto wydać więcej, czy tak jak w wielu przypadkach, opcja tańsza też dobrze daje radę. Tak, podzielę się wnioskami 🙂

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj