Psychologia

role w rodzinie
Psychologia

Bohater czy maskotka? Role dzieci w rodzinie dysfunkcyjnej

Dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej odciska piętno i nie każdy dorosły potrafi sobie z nim poradzić. Role przypisane w dzieciństwie często nie pozwalają wyrwać się z utartych schematów lub znacznie ograniczają możliwość normalnego funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że muszą pozostać z nami już przez całe życie.
rodzina dysfunkcyjna
Psychologia

Rodzina dysfunkcyjna – jak ją rozpoznać?

Istnieje przekonanie, że zdrowe rodziny nie istnieją i każda ma jakiś defekt. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy ta podstawowa jednostka zamienia się w rodzinę dysfunkcyjną. Jak ją rozpoznać, na czym polegają zachowania dysfunkcyjne i jaki mają wpływ na dzieci?
efekt utopionych kosztów efekt concode'a
Psychologia

A Ty, łapiesz się czasami na efekt utopionych kosztów?

Zastanawiałaś się kiedyś, ile jesteś w stanie poświęcić, aby poczekać na sukces? Myślę o takiej sytuacji, gdy inwestujesz czas, energię lub pieniądze, ale nic z tego nie wychodzi. Mimo tego brniesz w to dalej, czekając, aż w końcu odrobisz stratę. Zaraz dokładnie wyjaśnię o co mi właściwie chodzi i czym jest efekt utopionych kosztów.
testy gallupa talenty badania
Psychologia

Test Gallupa, czyli badanie CliftonStrengths określające talenty

Badania i testy psychologiczne mają na celu zajrzenie w głąb badanego, określenie jego mocnych i słabych stron. Ostatecznie mają pomagać w rozwoju osobistym oraz układaniu zespołów. Jednym z nich jest CliftonStrengths (kiedyś StrengthsFinder), narzędzie potocznie zwane Testem Gallupa, które umożliwia poznanie talentów oraz ocenę ich natężenia. Jak zrobić Test Gallupa, czym właściwie są te talenty i jak podejść do tematu?
telefon wsparcia zaufania dla kobiet
Psychologia

“Cześć, potrzebuję pomocy”, czyli telefon wsparcia dla kobiet

Telefon wsparcia założyłam tydzień po tym, gdy zamknięto szkoły z powodu koronawirusa. Pomyślałam, że niektórym będzie bardzo trudno przeżyć ten czas, więc może przydam się na coś i wesprę moje czytelniczki. Nie zdawałam sobie jednak sprawy z tego, jak potrzebna okaże się ta magiczna linia i ile dobra przyniesie jej uruchomienie.
dzielne dorosłe dziecko parentyfikacja
Psychologia

Parentyfikacja, czyli dziecko w masce dorosłego

Każde dziecko powinno mieć wspaniałe dzieciństwo, pełne uśmiechu i beztroski. Powinno być doceniane, przytulane i traktowane jak... dziecko. Co jednak w sytuacji, gdy następuje odwrócenie ról w rodzinie, gdy to ono przejmuje obowiązki? Gdy jest dzielnym dzieckiem, na którego barkach spoczywa o wiele więcej, niż powinno? To parentyfikacja - założenie dziecku maski dorosłego.
rywalizacja rodzeństwa negatywne emocje
Psychologia

Rodzeństwo bez rywalizacji: negatywne emocje

Każdy rodzic, który ma więcej niż jedno dziecko, staje codziennie przed wieloma dylematami. Teoretycznie powinien wszystko co ma, podzielić na dwa i więcej, by każde dziecko nie czuło się gorzej. Ale czy oby na pewno? Jak nauczyć dzieci zgody i co zrobić, by rodzeństwo nie czuło rywalizacji?
depresja objawy jesienna depresja
Psychologia

Czy jesienna depresja istnieje? Tak, to depresja sezonowa (Seasonal Affective Disorder – SAD)

Mam wrażenie, że wraz z końcem wakacji, odchodzi chęć do życia. Pierwsze tygodnie września udaje mi się jakoś przetrwać, a potem jest tylko gorzej. Znikają ciepłe promienie słońca, a ich miejsce zastępują chmury, deszcz i wszechogarniająca wilgoć. Podobny stan mam wtedy w głowie. Pewnego dnia wstaję z łóżka i bach! Tak po prostu, bez pytania, przychodzi jesienna depresja. Znasz to uczucie? Uczucie jesiennego smutku?