Psychologia

fazy związku
Psychologia

Etapy miłości, czyli jak zmienia się bliski związek

Czasami wydaje nam się, że po płomiennym zakochaniu nagle dopada nas szara rzeczywistość. Coś się wypala, coś znika i wielkiej miłości pozostają tylko zgliszcza. Trzeba jednak pamiętać, że związek zmienia się wraz z upływem czasu, przechodząc kolejne fazy.
miłość składniki trójskładnikowa koncepcja miłości
Psychologia

3 składniki miłości, czyli trójskładnikowa teoria miłości

Czym właściwie jest miłość, z czego się składa i jakie odczucia jej towarzyszą? Każdy z nas określi ją nieco inaczej, wskaże też indywidualne odczucia, potrzeby czy przemyślenia. Nauka uwielbia jednak rozkładać na czynniki pierwsze nawet bardzo złożone zjawiska.
seniorzy poczucie humoru
Psychologia

Czy seniorzy nie potrafią żartować? O poczuciu humoru w jesieni życia

Prowadząc luźną rozmowę z osobami w podeszłym wieku można odnieść wrażenie, że ich reakcja na niektóre stwierdzenia jest nieco opóźniona. Zwłaszcza wtedy, gdy dyskusja wymaga szybkiego i trafnego połączenia faktów o humorystycznym zabarwieniu. Czy zatem wiek działa na naszą niekorzyść, a seniorzy z czasem tracą umiejętność żartowania?
emocje nastrój
Psychologia

Emocje i nastrój – co warto o nich wiedzieć?

Czy emocje i nastrój to pojęcia, które oznaczają to samo? Skoro radość jest emocją, a można mieć radosny nastrój, mogłoby wydawać się, że tak... Owszem, nie są to pojęcia zupełnie od siebie niezależne, ale nie tożsame. Czym w takim razie są emocje i jak zdefiniować nastrój?
zaburzenia nastroju ICD-11
Psychologia

Zaburzenia nastroju wg ICD-11 (zmiany vs ICD-10)

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD) to ogólnoświatowy system kategoryzacji stworzony przez WHO. Od 1 stycznia 2022 obowiązuje ICD-11, czyli kolejna wersja dokumentu. Co zmieniło się w temacie zaburzeń nastroju, w tym depresji?
taniec plastyczność mózgu rozwój
Psychologia

Taniec – dobra zabawa i wsparcie dla mózgu

Badania pokazują, że taniec nie ogranicza się jedynie do możliwości przyjemnego spędzania czasu. Odgrywa on dużą rolę w plastyczności mózgu, pozwalając utrzymać go w dobrej kondycji przez długie lata.