Psychologia

emocje nastrój
Psychologia

Emocje i nastrój – co warto o nich wiedzieć?

Czy emocje i nastrój to pojęcia, które oznaczają to samo? Skoro radość jest emocją, a można mieć radosny nastrój, mogłoby wydawać się, że tak... Owszem, nie są to pojęcia zupełnie od siebie niezależne, ale nie tożsame. Czym w takim razie są emocje i jak zdefiniować nastrój?
taniec plastyczność mózgu rozwój
Psychologia

Taniec – dobra zabawa i wsparcie dla mózgu

Badania pokazują, że taniec nie ogranicza się jedynie do możliwości przyjemnego spędzania czasu. Odgrywa on dużą rolę w plastyczności mózgu, pozwalając utrzymać go w dobrej kondycji przez długie lata.
zaburzenia nastroju ICD-11
Psychologia

Zaburzenia nastroju wg ICD-11 (zmiany vs ICD-10)

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD) to ogólnoświatowy system kategoryzacji stworzony przez WHO. Od 1 stycznia 2022 obowiązuje ICD-11, czyli kolejna wersja dokumentu. Co zmieniło się w temacie zaburzeń nastroju, w tym depresji?
samoocena
Psychologia

Co robimy, żeby podbudować swoją samoocenę?

Jest wiele mechanizmów, które wpływają na naszą pozytywną samoocenę, ale także bronią jej w sytuacji zagrożenia. Skupię się zabiegach autowaloryzacyjnych, które są dosyć powszechne i (moim zdaniem) interesujące. Dlaczego są one istotne? Bo ludzie potrzebują myśleć o sobie dobrze.
samoocena
Psychologia

Samoocena – czym właściwie jest i na co nam ona?

Każdy z nas ma w głowie pewien obraz siebie, który wartościuje naszą osobę pozytywnie lub negatywnie. Tak w wielkim skrócie można zdefiniować samoocenę. Temat warto jednak poszerzyć o zdefiniowanie jej na kilka sposobów, doszukiwać się tego, co na nią wpływa, a także wskazać pewne jej funkcje.
agresja rodzaje agresji
Psychologia

Agresja – czym jest i jakie są jej rodzaje?

Krzyk, złość, rękoczyny, wyzwiska - to tylko niektóre z przejawów agresji. Ale czym ona tak właściwie jest? Jakie rodzaje agresji można wyróżnić i czy można postawić znak równości między agresją a przemocą?