Zdrowych i spokojnych Świąt!

Zazwyczaj życzymy sobie na Święta dużo radości i bogatego Mikołaja. To takie życzenia z przymrużeniem oka, które rzucamy pospiesznie, w biegu między obowiązkami. W tym roku Boże Narodzenie będzie nieco inne, bo świat się trochę zmienił. I to nie tak, że nigdy nie życzyliśmy sobie zdrowia, ale to “zdrowie” ma teraz większe znaczenie.

Święta w dobie pandemii

Co się właściwie zmienia w tym roku? Po pierwsze atmosfera wokół Bożego Narodzenia. Zamiast konkretnych planów i radosnych dźwięków kolęd, mamy więcej niepewności. Po drugie – bliscy. Nie ze wszystkimi spotkamy się przy świątecznym stole. Jedni będą na kwarantannie, inni nie przylecą do Polski, a jeszcze inni pewnie odpuszczą sobie wielokilometrowe trasy w obawie o zdrowie i powrót.

Dla wielu z nas jest to także trudniejszy czas pod względem finansowym. Nie oszukujmy się – nie każdy zachował swój etat, co zdecydowanie uszczupliło domowy budżet. Mikołaj w wielu domach będzie miał mniejszy worek z prezentami, nie każdy stół ugnie się też pod ciężarem świątecznych potraw.

Nawet jeśli skład przy stole będzie taki sam, jak zawsze, a portfel wcale nie mniej wypełniony banknotami, w wielu głowach będą inne myśli. Być może wcale nie przejmujesz się pandemią i nie drżysz przed koronawirusem, ale są tacy, którzy się go boją. Babcia z nadciśnieniem, wujek z otyłością lub siostra z astmą, mogą inaczej podchodzić do tematu. I proszę, weź pod uwagę, że oni mogą mieć zupełnie inne podejście, wcale nie gorsze od Twojego. Uszanuj to i kąśliwe komentarze zostaw dla siebie.

Do siego roku! Popularne słowa, które wypowiadamy pod koniec roku też pewnie będą miały inny wymiar…

Świętuj tak, jak zawsze marzyłaś!

Skoro Boże Narodzenia w wielu domach będzie wyglądało inaczej, to czy nie może być wyjątkowe? Właściwie dlaczego nie! Mimo tego całego zamieszania mamy przecież prawo do radości, uśmiechu i szczęśliwych chwil z najbliższymi. Nikt przecież nie zakazał nam celebrowania! Pozwól sobie na Święta marzeń, bez tego całego “to nie wypada”!

Zastanów się, co zazwyczaj robisz w Święta? Ile w tym wszystkim pozytywnych emocji, a ile pośpiechu, gonitwy i zrzędliwości? A gdyby tak w tym roku, na przekór całemu światu, podejść do Świąt inaczej? Wiesz, zwolnić i cieszyć się chwilą! Nie tupać nerwowo nogą, że za kilka minut ustalone rozpoczęcie Wigilii, a po prostu wrzucić na luz. Świąteczne śniadanie zjeść w piżamie i ciepłych skarpetach, a potem tańczyć z dziećmi przy ulubionej muzyce.

Zrobić na Święta tyle jedzenia, ile damy radę zjeść, a nie tyle, ile wypada. Podarować bliskim uśmiech i to, z czego się ucieszą, a nie zapożyczać się na gwiazdkowe prezenty. Nie spieszyć się, lenić się na kanapie i… celebrować!

Przeczytaj także: TRADYCJE I POTRAWY WIGILIJNE, CZYLI MOJA PODLASKA WIGILIA >>

Być może odetchniesz w tym roku…

Są wśród nas również tacy, którzy cieszą się na Święta właśnie w takiej odsłonie. Dlaczego? Bo wcale nie lubią tego całego świątecznego blichtru. Może atmosfera w ich w domu wcale nie jest serdeczna, a uśmiech przyklejony do twarzy niezwykle męczy. Być może odetchniesz z ulgą, że ominą Cię te wszystkie ciężkie rozmowy przy stole i pytania, na które wcale nie chcesz odpowiadać.

Przeczytaj także: ŚWIĄTECZNE ROZMOWY PRZY STOLE, CZYLI O CZYM BOIMY SIĘ MÓWIĆ >>

Jestem zwolenniczką teorii, że każdy z nas powinien robić to, co sprawia mu radość, a nie to, co wypada. Oczywiście, jeśli nie krzywdzimy innych. Nie ma nic złego w tym, że wolisz spędzić Boże Narodzenie pod palmami lub na własnej kanapie, pod grubym kocem.

Są także domy, w których Święta stoją alkoholem, przemocą i smutkiem. Takie bez świątecznej atmosfery, uśmiechu i dobrych wspomnień. Może to właśnie moment, by odciąć się od wszystkiego, co złe – pozwolić sobie na oddech i uwolnienie się od tego wszystkiego.

Bywa też tak, że każdego roku trawi Cię samotność. Nie masz nikogo bliskiego, może zostałaś wykluczona z rodziny, bo nie spełniałaś cudzych oczekiwań. Rozejrzyj się dokoła i poszukaj serdecznego wzroku, miej w nosie to, co mówią inni. Może warto ośmielić się i odezwać do znajomych, zorganizować coś wspólnie, by w tym roku odetchnąć z ulgą i nie być tak zupełnie samotną?

Zdrowia, spokoju i radości!

Chcę życzyć Ci przede wszystkim zdrowia, spokoju i radości. Błagam, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze, jak chcesz spędzić te Święta. Pozwól sobie na chwilę zapomnienia, oderwij się od ziemi na tyle, ile jest to możliwe. Rozdziel obowiązki i nie wkładaj na swoje barki zbyt dużo.

Świat się nie zawali, jeśli nie zetrzesz całego kurzu z półek, a sernik się trochę przypali. Nic się nie stanie, jeśli fryzura nie będzie idealna, a choinka nie utrzyma pionu.

Ciesz się tym, co masz. Doceń to, co Cię otacza. Żyj i przeżywaj wszystko po swojemu. Nie daj się wciągnąć w świąteczne gierki.

Raz jeszcze życzę Ci zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia <3

A jeśli przeczytasz to już po Świętach, to warto zajrzeć także tutaj: ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I PO ŚWIĘTACH! – CZYLI JAK UNIKNĄĆ ŚWIĄTECZNEJ MASAKRY ZA ROK >>

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj