Świąteczne rozmowy przy stole, czyli o czym boimy się mówić

Większość Polaków spędzi święta wraz z rodziną, tylko 7% wybierze grono znajomych. Zasiądziemy przy suto zastawionych stołach, potem nastąpi seria standardowych pytań. Gdy wymienimy się “uprzejmościami”, zaczniemy rozmowy o polityce, kościele i wrażliwych kwestiach. O tematach, na które boimy się rozmawiać, i których często wolimy uniknąć.

O czym boimy się mówić przy stole

Na Rzeczpospolitej znalazłam artykuł z wynikami świątecznego sondażu. Okazuje się, że prawie 60% ankietowanych stresuje się rozmowami przy świątecznym stole. Dlaczego? Obawia się, że poruszone zostaną tematy, których się boją. Ponad 1/5 zapytanych osób najbardziej unika tematów związanych z polityką i historią, w tym również pytań o ich polityczne preferencje. Sen z powiek spędzają również wrażliwe wątki, takie jak LGBT, czy aborcja. Jak zatem rozkładają się inne obawy?

Prawie 14% ankietowanych nie ma ochoty rozmawiać o statusie swojego związku, ponad 8% o stanie posiadania, a prawie 8% o pracy i szkole. Pewnie doskonale znasz te tematy i nie raz były poruszane przy Twoim stole. Warto czasami uciąć taką rozmowę, po prostu zdusić ją w zarodku. Rozmowy przy stole powinny być przyjemne, życzliwe, a co najważniejsze – nie mogą ranić innych i nie powinny wywoływać rodzinnych kłótni.

Zacznijmy od życzeń

Zanim jednak siądziemy do stołu, składamy sobie życzenia. Okazuje się, że już na tym etapie możemy rozpętać burzę w czyjejś głowie. Czasami lepiej złożyć typowe, oklepane i miłe życzenia, niż żartobliwie podkreślać porażki i niedociągnięcia. O czym mowa? Mam taki przykład z życia wzięty – mój tata często składając życzenia mówi mi: żebyś się mniej denerwowała bla bla bla. Czyli co? Jestem nerwowa i powinnam być oazą spokoju. Dzięki, wolę jednak – zdrowych i pogodnych oraz szczęśliwego Nowego Roku. To tak jak z tym – “żebyś znalazła w końcu chłopaka” albo “żebyś w końcu zaszła w ciążę”. Jakbym chciała i mogła, to pewnie bym to zrobiła, ale może po prostu nie chcę lub nie mogę. Lepiej odpuścić tryb rozkazujący i skupić się na czymś bardziej neutralnym.

Ulubione pytania przy stole

Jest kilka takich pytań przy świątecznym stole, które usłyszeliśmy lub pewnie kiedyś usłyszmy. Zaczyna się zazwyczaj od osób samotnych, takich “słabych” antylop w stadzie. Wszyscy pytają, czy już kogoś mają, czy znajdą, a czemu z ostatnim się nie udało. To taki temat, który przerabiało większość z nas. Jak już z kimś jesteśmy, musi paść pytanie – kiedy ślub. No i powiedz cioci, że nie planujesz… ALE JAK TO?! Tak bez ślubu, w grzechu? Jeśli jednak ślub za Tobą, ale nie masz dzieci, to przecież muszą zapytać “kiedy?” oraz dodać, że młodsza nie będziesz, więc nie ma na co czekać. To dla mnie pytanie killer…

Kiedy dziecko?

Bo skoro ktoś nie ma dzieci po kilku latach ślubu, to albo nie chce ich mieć (co nie mieści się w głowie polskim babciom, ciociom i wujkom), albo nie może ich mieć. W tym drugim przypadku sytuacja jest nieco bardziej przykra. Zazwyczaj to wielki ból i smutek dla pytanej osoby, która walczy ze łzami w oczach, gdy dzieciaki rozrywają papier, w który zapakowane są prezenty. Te osoby pewnie rozrywa od środka coś zupełnie innego… My o Zosię staraliśmy się 12 miesięcy, słyszałam to pytanie wiele razy, nie tylko w święta. I wiesz, za każdym razem bardzo bolało.

Obiecałam sobie wtedy, że ja nie zapytam kogoś, kto dziecka nie ma, kiedy będzie je w końcu mieć. Po pierwsze wiem co czuje taka osoba, a po drugie – to nie moja sprawa. Nie powiem też nikomu, żeby odpuścił, bo wtedy się pewnie uda. Ja nie umiałam odpuścić największego marzenia, odpuszczałam za to kontakty z osobami, które miało milion rad w rękawie. Bo próbowałam wielu rzeczy i zrobiłam wiele badań, a jakoś nic z tego nie wychodziło.

Zanim zapytasz pomyśl dwa razy

Wiem, że czasami ciekawość jest silniejsza od nas. Że chciałybyśmy wiedzieć o co chodzi i jak to jest. Ale wiesz, nie zawsze powinnyśmy o to pytać. Czy Ty chciałabyś, żeby ktoś wchodził z butami w Twoje życie? Jeśli tak, to pewnie byś mu o tym powiedziała. Czasami jedno, malutkie pytanie może sprawić komuś wielką przykrość lub ogromny dyskomfort, a przecież nie o to chodzi w tych całych świętach.

Liczy się miła atmosfera, słowa wypowiadane z troską i słuchanie potrzeb drugiej strony. Oczywiście na inne tematy porozmawiamy z bliskimi osobami, a inne z tymi dalszymi. Nie musimy uzewnętrzniać się ciotecznej ciotce naszej babki. Rozmawiajmy z głową, słuchajmy innych i zwracajmy uwagę, jak reagują. Nie ciągnijmy za język na siłę!

Powiedz głośno, że nie chcesz o tym mówić

I najważniejsze – jeśli temat Ci nie odpowiada, nie chcesz udzielać odpowiedzi na serię niewygodnych pytań, po prostu powiedz o tym głośno! Masz prawo uciąć rozmowę. Nie musi być to cięta riposta, czasami wystarczy zwykłe: “nie chcę o tym mówić, zmieńmy temat”. Pamiętajmy o duchu świąt, o rodzinnej atmosferze, radości i szacunku do siebie. No i zawsze zamiast rozmowy, możemy zaśpiewać kolędę 🙂

Wesołych Świąt! <3

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj