Zakrętki na wózek – o co w tym wszystkim chodzi?

Od kilku lat wszyscy zbierają plastikowe zakrętki – w urzędach, przedszkolach i miejscach pracy. Podobno za zakrętki można mieć wózek. O co właściwie w tym wszystkim chodzi? Co dzieje się z tymi tonami plastiku, czy jest on tak wartościowy i dlaczego właściwie zakrętki?

Zbiórka zakrętek – fake czy prawdziwa pomoc?

Wszyscy zbierają,ale w sumie nie wiedzą po co. Słyszeli coś o jakimś wózku, o biednych dzieciach i tonach zebranego materiału w szkołach. Pytanie tylko czy to prawda, czy ktoś nas po prostu wkręca. Brzmi trochę nierealnie, prawda? Czy widziałaś kiedyś efekt takiego przedsięwzięcia?

O ile zabiorą się za taki projekt ludzie, którzy faktycznie chcą pomóc i wiedzą jak, to tak – efektem takiej zbiórki zakrętek może być realna pomoc. Widziałam taki wózek na własne oczy, one naprawdę istnieją. Zbierała cała szkoła, stowarzyszenie sprzedało do skupu, a za te pieniądze chłopak śmiga teraz nowym, elektrycznym pojazdem.

Dlaczego zbiórka zakrętek i ile wart jest ten biznes?

Chodzi o materiał, z którego są wykonane – czysty polimer PET. Można go w prosty sposób poddać recyklingowi, przerobić na specjalny granulat i ponownie użyć do produkcji kolejnych nakrętek, opakowań, czy nawet rur PCW. Atutem jest też to, że są niewielkie i łatwo można je przechowywać.

Symbole na plastikowych opakowaniach

Jeśli zastanawiasz się, jakie zakrętki możesz zbierać, to odpowiedź jest prosta – prawie każde. Nieważny jest rozmiar i kolor, mogą być te z butelek po wodzie, mleku, a nawet niektórych produktach chemicznych, czy opakowań po lekach. Wątpliwości możesz rozwiać sprawdzając symbol umieszczony pod spodem – PP, PE, HDPE, LDPE, PE-HD, PE-LD lub trójkącikiem ze strzałek z wpisaną liczbą 2, 4, 5, 02, 04, 05.

Warto też pamiętać, że niektóre firmy skupują także kolorowe butelki (po płynach do naczyń, szamponach, czy żelach pod prysznic), muszą mieć one jednak oznaczenie: PP, PE, HDPE. Dzięki temu można szybciej uzbierać tonę materiału.

Cena skupu plastikowych nakrętek – ile dostaniemy za tonę

Niestety nie jest to tak opłacalny biznes, jakby się mogło wydawać. Za kilogram takich zakrętek w skupie dostaniesz 50-90 gr. Cena nakrętek plastikowych to najczęściej 70 gr. Trzeba też pamiętać, że najczęściej skup nakrętek nie kupuje mniej niż 1 tona. Ile to mniej więcej będzie? Jeden kilogram to około 430 sztuk średniej wielkości zakrętek, takich po wodzie mineralnej. Można jednak przyjąć, że standardowy kilogram nakrętek to 500 sztuk, a zatem ile nakrętek ma tona? Liczbę sztuk należy pomnożyć przez 1000, co daje nam ok. 500 tys.

Warto szukać skupów, które oferują najwyższe ceny, np. 85 gr za kilogram, dzięki temu za tonę nakrętek dostaniemy 850 zł. Jeśli porównamy tę stawkę z taką przeciętną, gdzie za tonę płaci się 500 zł, możemy zauważyć różnicę. Jest ona lepiej dostrzegalna przy dużej skali. Stawki za kilogram zakrętek wahają się, warto więc wybrać skup, który daje nawet 5 gr więcej.

Gdzie oddawać nakrętki

Wiele instytucji publicznych, jak i tych niepublicznych, organizuje zbiórki zakrętek. Możemy je oddać już teraz prawie wszędzie – w przedszkolach, szkołach, urzędach, czy sklepach. Zbierają je schroniska i fundacje pomagające chorym dzieciom i dorosłym. Jeśli nie widziałaś takiego miejsca, możesz po prostu wpisać w wyszukiwarkę Google zapytanie, dodając nazwę swojego miasta. Jestem pewna, że szybko znajdziesz odpowiedź.

Istnieje także możliwość odbioru zakrętek wprost z Twojego domu. Często taką opcję umożliwiają fundacje, ale nawet same skupy. W przypadku tych drugich, trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj minimum odbioru to tona zakrętek.

Nakrętki plastikowe – pomoc dzieciom i planecie

Na wspomniany wózek trzeba wydać zazwyczaj około 7 tys. zł,potrzebne jest więc lekką ręką około 6 ton nakrętek. Dużo, ale uśmiech chorego dziecka wart jest 100 razy tyle! Za taką pomoc wdzięczna będzie nie tylko obdarowana osoba i jej rodzina, ale także… nasza planeta. Segregujesz śmieci, ułatwiasz recykling i jesteś eko!

Co dzieje się z nakrętkami ze skupu?

Zastanawiasz się, co dzieje się dalej z zebranym plastikiem? Skup nakrętek sprzedaje je producentom, którzy przetwarzają je na granulat. Następnie, w zależności od profilu firmy, wytwarza się z niego np.:

  • rury PCV,
  • opakowania plastikowe,
  • łopaty, grabie i inne narzędzia,
  • osłonki i doniczki na kwiaty,
  • akcesoria kuchenne,
  • obudowy do sprzętu elektronicznego,
  • wieszaki na ubrania.

Bywają też producenci, którzy pozyskane nakrętki wykorzystują do produkcji ubrań.

Jak prawidłowo wyrzucać butelki plastikowe

Pamiętaj, żeby nie wyrzucać do kosza zakręconych butelek! Uniemożliwia to ich prawidłowe zgniecenie, przez co potrzeba więcej miejsca na przechowywanie, rosną też koszty transportu, a odkręcenie każdej butelki przez pracowników firm recyklingowych to syzyfowa praca.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

  1. […] Aby przystąpić do prawidłowego segregowania odpadów, dobrze znać kilka prostych zasad. Po pierwsze – nie powinno się myć słoików, opakowań i innych odpadów. Oczywiście, trzeba opróżnić je z resztek jedzenia, ale nie ma obowiązku ich mycia. Puszki, butelki i kartony powinny być dokładnie zgniecione zanim trafią do worka. Pamiętaj także o odkręceniu zakrętek! (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule o nakrętkach plastikowych). […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj