Życie

Zakrętki na wózek – o co w tym wszystkim chodzi?

Zbiórka zakrętek

Od kilku lat wszyscy zbierają plastikowe zakrętki – w urzędach, przedszkolach i miejscach pracy. Podobno za zakrętki można mieć wózek. O co właściwie w tym wszystkim chodzi? Co dzieje się z tymi tonami plastiku, czy jest on tak wartościowy i dlaczego właściwie zakrętki?

Zbiórka zakrętek – fake czy prawdziwa pomoc?

Wszyscy zbierają,ale w sumie nie wiedzą po co. Słyszeli coś o jakimś wózku, o biednych dzieciach i tonach zebranego materiału w szkołach. Pytanie tylko czy to prawda, czy ktoś nas po prostu wkręca. Brzmi trochę nierealnie, prawda? Czy widziałaś kiedyś efekt takiego przedsięwzięcia?

O ile zabiorą się za taki projekt ludzie, którzy faktycznie chcą pomóc i wiedzą jak, to tak – efektem takiej zbiórki zakrętek może być realna pomoc. Widziałam taki wózek na własne oczy, one naprawdę istnieją. Zbierała cała szkoła, stowarzyszenie sprzedało do skupu, a za te pieniądze chłopak śmiga teraz nowym, elektrycznym pojazdem.

Dlaczego zbiórka zakrętek i ile wart jest ten biznes?

Chodzi o materiał, z którego są wykonane – czysty polimer PET. Można go w prosty sposób poddać recyklingowi, przerobić na specjalny granulat i ponownie użyć do produkcji kolejnych nakrętek, opakowań, czy nawet rur PCW. Atutem jest też to, że są niewielkie i łatwo można je przechowywać.

Symbole na plastikowych opakowaniach

Jeśli zastanawiasz się, jakie zakrętki możesz zbierać, to odpowiedź jest prosta – prawie każde. Nieważny jest rozmiar i kolor, mogą być te z butelek po wodzie, mleku, a nawet niektórych produktach chemicznych, czy opakowań po lekach. Wątpliwości możesz rozwiać sprawdzając symbol umieszczony pod spodem – PP, PE, HDPE, LDPE, PE-HD, PE-LD lub trójkącikiem ze strzałek z wpisaną liczbą 2, 4, 5, 02, 04, 05.

Warto też pamiętać, że niektóre firmy skupują także kolorowe butelki (po płynach do naczyń, szamponach, czy żelach pod prysznic), muszą mieć one jednak oznaczenie: PP, PE, HDPE. Dzięki temu można szybciej uzbierać tonę materiału.

Cena skupu plastikowych nakrętek – ile dostaniemy za tonę

Niestety nie jest to tak opłacalny biznes, jakby się mogło wydawać. Za kilogram takich zakrętek w skupie dostaniesz 50-90 gr. Niewiele, prawda? Jeden kilogram to około 430 sztuk średniej wielkości zakrętek, takich po wodzie mineralnej.

Warto szukać skupów, które oferują najwyższe ceny, np. 85 gr za kilogram, dzięki temu za tonę nakrętek dostaniemy 850 zł. Jeśli porównamy tę stawkę z taką przeciętną, gdzie za tonę płaci się 500 zł, możemy zauważyć różnicę. Jest ona lepiej dostrzegalna przy dużej skali. Stawki za kilogram zakrętek wahają się, warto więc wybrać skup, który daje nawet 5 gr więcej.

Gdzie oddawać nakrętki

Wiele instytucji publicznych, jak i tych niepublicznych, organizuje zbiórki zakrętek. Możemy je oddać już teraz prawie wszędzie – w przedszkolach, szkołach, urzędach, czy sklepach. Zbierają je schroniska i fundacje pomagające chorym dzieciom i dorosłym. Jeśli nie widziałaś takiego miejsca, możesz po prostu wpisać w wyszukiwarkę Google zapytanie, dodając nazwę swojego miasta. Jestem pewna, że szybko znajdziesz odpowiedź.

Istnieje także możliwość odbioru zakrętek wprost z Twojego domu. Często taką opcję umożliwiają fundacje, ale nawet same skupy. W przypadku tych drugich, trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj minimum odbioru to tona zakrętek.

Nakrętki plastikowe – pomoc dzieciom i planecie

Na wspomniany wózek trzeba wydać zazwyczaj około 7 tys. zł,potrzebne jest więc lekką ręką około 6 ton nakrętek. Dużo, ale uśmiech chorego dziecka wart jest 100 razy tyle! Za taką pomoc wdzięczna będzie nie tylko obdarowana osoba i jej rodzina, ale także… nasza planeta. Segregujesz śmieci, ułatwiasz recykling i jesteś eko!

Jak prawidłowo wyrzucać butelki plastikowe

Pamiętaj, żeby nie wyrzucać do kosza zakręconych butelek! Uniemożliwia to ich prawidłowe zgniecenie, przez co potrzeba więcej miejsca na przechowywanie, rosną też koszty transportu, a odkręcenie każdej butelki przez pracowników firm recyklingowych to syzyfowa praca.

1 komentarz

Leave a Response