Życie

Jak segregować śmieci – kilka zasad i wskazówek

jak segregować śmieci zasady

Większość Polaków segreguje śmieci lub właśnie zaczyna to robić. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak to prawidłowo robić. Mimo tego, że my segregujemy odpady od dawna, wciąż miewam wątpliwości, do którego pojemnika powinny wpaść. W artykule znajdziesz garść wskazówek, które ułatwią Ci (ale mi także) to zadanie.

Podział śmieci – kolory worków

Kiedyś każda gmina w Polsce miała prawo do ustalenia własnych zasad segregowania odpadów. Zazwyczaj w różnych miejscach kraju, różniła się np. liczba worków, do których powinny trafić śmieci. Niektóre gminy decydowały się na szczegółowe segregowanie, a co za tym idzie – 5 worków do wyboru (+ gabaryty i zielone), inne tylko na 4. Od 1 stycznia 2020, segregacja w całym kraju powinna wyglądać tak samo, a co za tym idzie – potrzebujemy 5 worków lub pojemników. Jeśli nie będziemy trzymać się ściśle określonych zasad, wtedy dostaniemy ostrzeżenie, a kolejnego upomnienia nie będzie – zapłacimy karę. Warto segregować nie tylko przez narzucony obowiązek, ale dla dobra planety.

Kolory worków na odpady segregowane:

  • niebieski – papier;
  • żółty – metale i tworzywa sztuczne;
  • zielony – szkło;
  • brązowy – odpady bio;
  • czarny – odpady zmieszane.

Zostały nam jeszcze odpady zielone – w mojej gminie składowane są w brązowych workach. O ile reszta śmieci zabierana jest często w ciągu całego roku, o tyle te zielone zazwyczaj od marca do listopada i tylko kilka razy. Podobnie jest z gabarytami, które dwa razy w roku wystawiamy przed nasze śmietniki.

Podstawowe zasady segregowania śmieci

Aby przystąpić do prawidłowego segregowania odpadów, dobrze znać kilka prostych zasad. Po pierwsze – nie powinno się myć słoików, opakowań i innych odpadów. Oczywiście, trzeba opróżnić je z resztek jedzenia, ale nie ma obowiązku ich mycia. Puszki, butelki i kartony powinny być dokładnie zgniecione zanim trafią do worka. Pamiętaj także o odkręceniu zakrętek! (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule o nakrętkach plastikowych).

Odpady BIO powinny być wyrzucane luzem, można włożyć je do torebki papierowej, ale nie plastikowej! Nie możemy też wyrzucać do nich mięsa, ponieważ odpady BIO to resztki po warzywach, owocach lub roślinach.

Wszystko, co nie powinno trafić do oznaczonych worków, wrzucamy do tzw. odpadów zmieszanych. Jeśli papier lub karton jest brudny, zatłuszczony – trafia do zmieszanych. To także miejsce dla zużytych środków higienicznych (np. podpaski, tampony, pampersy).

Papier

Do worka z papierem wrzucamy tylko czyste opakowania z papieru lub tektury, gazety, czasopisma i ulotki oraz kartony, zeszyty i papier biurowy. Brudne, tłuste opakowania papierowe, zużyte chusteczki i ręczniki papierowe, powinny trafić do odpadów zmieszanych.

Plastik i metal

Do worka przeznaczonego na tworzywa sztuczne i metale powinniśmy wrzucać puste i zgniecione butelki plastikowe, a także zakrętki od butelek i słoików. To miejsce na torebki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki) oraz zgniecione metalowe puszki.

Nie wrzucaj jednak: zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektronicznego i elektrycznego, pojemników po farbach i olejach sylikonowych, styropianu, czy opakowań po aerozolach.

Szkło

Tutaj powinny znaleźć się wszelkie opakowania szklane, takie jak: butelki, słoiki i opakowania po kosmetykach, czy lekach. Nie ma w tym worku jednak miejsca dla szkła stołowego i okiennego, luster, ceramiki, żarówek i świetlówek oraz wyrobów ze szkła żaroodpornego.

BIO

Odpady BIO możemy segregować, wrzucając je do odpowiedniego worka lub używając kompostownika. To drugie rozwiązanie pozwoli nam użyźnić glebę w przydomowym ogródku. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu albo nie potrzebujesz kompostu – wrzuć te odpady do odpowiedniego worka. To miejsce na odpadki warzywne, owocowe i roślinne oraz skorupki jajek, fusy po herbacie i kawie oraz resztki jedzenia, które nie zawierają mięsa, kości i tłuszczów zwierzęcych.

Nie powinny się tu znaleźć: olej, ziemia, kamienie, odchody zwierząt.

Zielone

Odpadami zielonymi nazywamy liście, skoszoną trawę i rozdrobione gałęzie. Nie są to jednak kamienie, ziemia i popiół.

Odpady wielkogabarytowe

Potocznie nazywane są gabarytami, czyli dużymi odpadami, takimi jak: stare meble, materace, wyroby tapicerskie (np. fotele) i duże zabawki. Nie należą do nich jednak: sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady budowlane, opony samochodowe, czy wanny, umywalki i grzejniki.

Odpady zmieszane

To kategoria, do której należą śmieci nienadające się do segregacji. Wszystko, co nie znajdzie miejsca w powyższych grupach, powinniśmy wrzucić do odpadów zmieszanych.

Wyszukiwarka odpadów

Jeśli masz wątpliwość w kwestii wyboru odpowiedniego pojemnika lub worka, możesz skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki. Po wpisaniu nazwy produktu, ujrzysz wskazówkę i dowiesz się, gdzie powinien on trafić.

Wyszukiwarka odpadów

Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-i)

Czym są Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych? To punkty, w których bezpłatnie przyjmowane są odpady komunalne z gospodarstw domowych, które przeznaczone są do unieszkodliwienia lub odzysku.

Co można oddać do punku?

Wszystkie zużyte baterie i akumulatory, ale także pojemniki po aerozolach, puszki po farbach, przeterminowane leki i substancje żrące. To miejsce, gdzie bez problemu oddasz zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, termometry rtęciowe, opony samochodowe i odpady wielkogabarytowe. Możesz zawieźć tam również odpady z betonu, gruzu ceglanego, ceramiki, glazury i terakoty.

W PSZOK-u nie przyjmą jednak materiałów z azbestem, papy i styropianu budowlanego oraz odpadów w uszkodzonych lub cieknących opakowaniach.

Mobilne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. MPSZOK-i)

Gminy często dają również możliwość skorzystania z mobilnych punktów, czyli pojazdów przystosowanych do odbioru niebezpiecznych odpadów. Takie mobilne punkty działają np. w Warszawie. Możesz oddać tam: farby, opakowania po farbach, olejach innych niż spożywcze, detergentach, środkach ochrony roślin, pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, rozpuszczalniki, lampy fluorescencyjne, świetlówki, lampy energooszczędne, termometry rtęciowe, tusze, tonery do drukarek, kleje, opakowania po klejach, detergenty, baterie, akumulatory, mały zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny (nie większy niż 25cm, np.: czajniki, suszarki, głośniki), a także oleje i tłuszcze jadalne.

Pracownicy mobilnych punktów nie przyjmą jednak odpadów remontowo-budowlanych, leków, dużego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów wielkogabarytowych i zielonych.

Leave a Response