Prezent na Walentynki – zachodnia moda czy fajny zwyczaj?

Na wspomnienie Walentynek zazwyczaj wpadamy w euforię lub zaczynamy je negować. Jak w takim razie ocenić święto zakochanych? Kupić swojemu wybrankowi prezent od serca, czy darować sobie ten amerykański zwyczaj?

Skąd wzięły się Walentynki?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, Walentynki wcale nie są amerykańskim świętem. Owszem, to właśnie Amerykanie bardzo mocno rozdmuchali tę okoliczność, ale to nie oni są jej twórcami. Przyznają się do tego natomiast Brytyjczycy, wg których sławę Walentynkom przyniósł znany powieściopisarz – Walter Scott. Skąd w takim razie wzięły się Walentynki?

Podobno święto to ma związek z Luperkaliami, które obchodzone były w starożytnym Rzymie. Dzięki uczestnictwie w nich ludzie oczyszczani byli też od zmazy i skazy minionego roku, a bezdzietne kobiety miały być płodne. Później nadano temu świętu chrześcijańską historię i 14go lutego ustanowiono dniem św. Walentego.

Walentynki obchodzono w zachodniej i południowej Europie już w średniowieczu, potem przyszła kolej także na północną i wschodnią część. Do Polski przywędrowały z Bawarii i Tyrolu, ale serca Polaków podbiły dopiero w latach 90tych.

Św. Walenty? Tylko który?

No właśnie, niby wszyscy wiedzą, że św. Walenty istniał, ale czy wiesz, o którego chodzi? Okazuje się,że w Kościele katolickim jest aż… 8 Walentych! I nie, nie wystarczy wskazać tego, który obchodzi święto 14 lutego, bo… takich jest aż trzech! Podobno chodzi jednak o księdza rzymskiego, który udzielał tajnych ślubów zakochanym. Cesarz zabronił żołnierzom zaślubin, uważał bowiem, że będą mieli mniejszego ducha walki. Ostatecznie Walenty został zdekonspirowany i zabity.

Walentynki… na co to komu?!

Święto to ma wielu zwolenników, ale także osób patrzących na nie nieprzychylnym okiem. Jakie jest moje zdanie? Jeśli ktoś ma ochotę świętować miłość 14go lutego, to czemu by nie. Nie jestem ogromnym fanem, ale przyznam, że lekko udziela mi się klimat. Domu nie przestrajam serduszkami, nie wysyłam setek kartek i nie rozsypuję płatków róż na łóżku. Nie znaczy to jednak, że nie lubię tej nieco słodkiej atmosfery i małych, walentynkowych drobiazgów.

Kartka walentynkowa

Nie wiem, jak Tobie, ale mi od zawsze Walentynki kojarzą się z kartkami walentynkowymi. W szkole co roku wystawiana była skrzynka na miłosne wiadomości, do których wrzucało się kartki z wyznaniami. Do dzisiaj pamiętam to podekscytowanie, gdy posłaniec wyczytywał moje nazwisko! Wysyłało się również takie tradycyjne listy miłosne, o których teraz już chyba większość z nas zapomniała. A gdyby tak w tym roku wysłać taką walentynkową kartkę bliskiej osobie?

Prezent na Walentynki

Zazwyczaj kupuję mojemu mężowi jakiś drobiazg, taki od serca. Nie wybieram go miesiącami, nie planuje niczego szczególnego, ale lubię zobaczyć uśmiech na jego ustach. Bo wiesz, dla mnie to dzień jak każdy inny, ale fajnie jest od czasu do czasu poczuć mocniej magię miłości. To tak jak z imieninami – przecież nosimy imię przez cały rok, a świętujemy w jednym, wybranym dniu. Fajnie wyjść z mężem do kina, czy na kolację. Dostać kwiaty, czekoladki lub coś bardziej fikuśnego.

Czy Polacy kupują prezenty na Walentynki?

Wg badań Open Finanse z 2018, statystyczny Polak w 2019 wydał ok 270 zł z okazji Walentynek. Pieniądze poszły na bukiet róż, słodycze, kolację, kino i drobiazgi. Podobne badanie przeprowadził także TNF Kantar (na zlecenie Allegro), z którego wynika, że 83% Polaków kupuje przynajmniej symboliczny prezent.

Więcej o walentynkowych zakupach przez internet, znajdziecie tutaj: W WALENTYNKI ROSNĄ SERCA I ILOŚĆ TRANSAKCJI ONLINE


Czy wiesz, że: chwilkę przed Walentynkami sprzedaż rajstop spada o ok. 17%, na rzecz… pończoch- tu wzrost o 25%!!!

Pomysł na prezent walentynkowy

Pomysłów na prezent może być wiele – wszystko zależy od tego, na jakim etapie związku jesteście, co Was łączy, jak bardzo zżyci jesteście i oczywiście to, co lubi druga osoba. Jeśli szukacie prezentu na Walentynki, koniecznie zajrzyjcie do sekcji Ceneo, która dedykowana jest właśnie Dniu Zakochanych (wiele firm udziela wysokich rabatów na swoje produkty).

(W poście znajdują się linki afiliacyjne)

Walentynkowa strefa na Ceneo

Tu znajdziecie walentynkowe prezenty dla Niego

A tu prezenty z okazji Walentynek dla Niej

Oprócz miłych romantycznych prezentów, wiele z nas liczy na seksowną bieliznę i nieco bardziej… niegrzeczne podarki. Takie prezenty są baaardzo popularnym rozwiązaniem w tym dniu, to przecież święto zakochanych!

Więcej niegrzecznych, walentynkowych inspiracji znajdziesz tutaj

lub TUTAJ 🙂

A jeśli wciąż nie będziesz mogła zdecydować się na walentynkowy drobiazg dla faceta, zawsze możesz wybrać… bokserki! 🙂

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

  1. Ja tam lubię wszystkie te święta, ale jeszcze parę lat temu kompletnie nie, a wcześniej lubiłam bardzo. W najbliższy piątek idziemy razem na kolację bez dzieci i to będą moje najlepsze Walentynki ever :). Naszym wspólnym prezentem jest spędzenie czasu we dwoje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj