Po co nam krem z filtrem i o co chodzi z SPF?

Mimo tego, że dużo mówi się o ochronie przeciwsłonecznej, nie wszyscy zabezpieczają się przed działaniem słońca. Szybka i piękna opalenizna kusi na tyle, że często rezygnujemy z kremu z filtrem lub wybieramy za niskie SPF. Warto pamiętać jednak, że chodzi nie tylko o piękny wygląd, ale i nasze zdrowie.

Po co nam krem z filtrem?

Słońce to nie tylko cudowne promienie pieszczące nasze ciało, ale i niebezpieczne promieniowanie. Filtry UV pomagają skutecznie zabezpieczyć skórę przed jego szkodliwym działaniem. Należy zdawać sobie z sprawę z tego, że najpoważniejszą konsekwencją unikania filtrów UV mogą być nowotwory skóry. Jednym z nich jest czerniak – złośliwy nowotwór, który zbiera coraz większe żniwo.

Promieniowanie UVA i UVB wpływa też na kondycję naszej skóry:

  • powoduje nadmierne przesuszanie,
  • przyspiesza proces starzenia,
  • jest przyczyną podrażnień i poparzeń,
  • powoduje reakcje alergiczne.

Dlaczego unikamy filtrów?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że należy chronić delikatną skórę dziecka. Kupujemy więc produkty z SPF 50 i dokładnie smarujemy całe ciało malucha. Pamiętamy też o tym, aby aplikację kosmetyków powtarzać kilka razy podczas ekspozycji na słońce. Dlaczego w takim razie dorośli znacznie rzadziej korzystają z kremu przeciwsłonecznego?

Często pewnie bagatelizujemy potrzebę ich stosowania, ale mamy też ochotę na pięknie opalone ciało w krótkim czasie. Nie raz używamy potem okładów z jogurtu lub śmietany, ale nie przejmujemy się poparzeniami i brniemy w to dalej. Zjawisko to widać zwłaszcza nad morzem i podczas zagranicznych wakacji.

Sprawdź sposoby na poparzenia słoneczne >>

Bezpieczne opalanie

Zadaniem filtrów UV jest odbijanie i pochłanianie szkodliwego promieniowania, a co za tym idzie – ochrony naszej skóry. Owszem, stosowanie kremów z filtrem nieco opóźni proces opalania, ale pozwoli zrobić to bezpiecznie. Co więcej, skóra będzie wyglądała znacznie zdrowiej i atrakcyjniej.

Słońce to nie tylko zagrożenie, ale również czynnik, który pomaga w produkcji witaminy D. Pamiętajmy jednak, że wystarczy jedynie 15 minut na słońcu każdego dnia, aby uzupełnić jej niedobory. Nie tłumaczmy więc wielogodzinnej ekspozycji walorami zdrowotnymi.

SPF – jak czytać to oznaczenie?

Przyzwyczailiśmy się już do oznaczeń SPF na opakowaniach kremów z filtrem. Pytanie jednak o wytłumaczenie, czym ten wskaźnik w ogóle jest. Intuicyjnie można stwierdzić, że im wyższa wartość, tym skuteczniejsza ochrona przeciwsłoneczna. Jak to właściwie najprościej wyjaśnić?

SPF (Sun Protection Factor) – wskaźnik, który określa ile więcej czasu możemy spędzić na słońcu po zastosowaniu kremu z filtrem, aby nie poparzyć skóry. Jeśli użyjemy SPF 50, możemy spędzić na słońcu 50 razy dłuższy czas. Wskaźnik SPF określa ochronę przed promieniowaniem UVB.

Skuteczność SPF

Europejska klasyfikacja SPF dzieli filtry UV na kilka poziomów ochrony przeciwsłonecznej:

  • 6 do 10 – niska,
  • 15 do 25 – średnia,
  • 30 do 50 – wysoka,
  • 50+ – bardzo wysoka.

Wybierając odpowiedni poziom SPF należy wziąć pod uwagę:

  • natężenie promieni słonecznych;
  • długość ekspozycji ciała na słońce;
  • typ karnacji.

Typy karnacji i fototypy skóry

Przejdźmy do ostatniego warunku dobrania odpowiedniego poziomu SPF. Pod uwagę należy wziąć fototyp skóry, który opiera się typie karnacji, kolorze włosów i wrażliwości skóry, pomagając określić, jakiej ochrony potrzebujemy. Oczywiście tu wciąż trzeba pamiętać o długości ekspozycji na słońce oraz mocy promieni słonecznych, dlatego rozpiętość SPF jest dość duża.

FototypOpis typu karnacjiOchrona
Ibardzo jasna karnacja, piegi, rude i blond włosy, skóra wrażliwa i skłonna do poparzeńSPF
50+
IIjasna karnacja, piegi, blond włosy, skóra wrażliwa, łatwo ulega poparzeniomSPF
30-50
IIIśniada cera, brak piegów, jasnobrązowe włosy, lekka skłonność do podrażnień i poparzeńSPF
15-50
IVoliwkowa cera, brak piegów, ciemnobrązowe włosy, skóra szybko się opala, najczęściej nie ulega poparzeniomSPF
15-25
Vbardzo ciemna karnacja, brak piegów, bardzo ciemne lub czarne włosy, łatwość opalania i brak poparzeńSPF
15-20
IVciemnobrązowa lub czarna skóra, nie ulega poparzeniom, bardzo mocno się opalaSPF 6-10

PPD i IPD – ochrona przed promieniowaniem UVA

SPF nie jest jedynym wskaźnikiem, który informuje nas o poziomie ochrony przeciwsłonecznej. Trzeba pamiętać, że dotyczy on jedynie promieniowania UVB, a negatywny wpływ na skórę ma również UVA.

Rodzaje filtrów UV

Filtry dzielą się na mineralne i chemiczne – każdy z nich zapewnia inną ochronę przed promieniami UV.

  • Filtry mineralne – naturalne, delikatne dla skóry wrażliwej, tłuste i bielące skórę. Odbijają promieniowanie słoneczne UVB.
  • Filtry chemiczne – związki organiczne, szybko się wchłaniają, nie są tłuste i bielące. Chronią przed promieniowaniem UVA i UVB.

Żaden z nich nie jest lepszy, każdy zapewnia nieco inną ochronę i ma inne właściwości. Produkty dla dzieci oparte są o filtry mineralne, które są bezpieczne dla ich delikatnej skóry. Filtry chemiczne idealnie sprawdzają się w kremie do twarzy z filtrem, który można używać przez cały rok. Nie pozostawiają tłustego filmu na skórze, dzięki czemu są świetną bazą pod makijaż.

PPD – ochrona przed promieniowaniem UVA

Innym wskaźnikiem, którym znajdziemy na produktach ochronnych jest PPD, który określa ochronę przed promieniowaniem UVA. Jego skala nie jest określona konkretnymi normalni, co może powodować różnice w działaniu kosmetyków przeciwsłonecznych poszczególnych marek. Mimo tej samej wartości na opakowaniu, nie możemy w prosty sposób porównać skuteczności. Coraz częściej jednak producenci stosują to oznaczenie.

PPD (Persistent Pigment Darkening) – wskaźnik, który określa ile razy zmniejszy się dawka szkodliwego promieniowania UVA po użyciu kremu z filtrem. Jeśli PPD wynosi 10, to aż 10 razy zmniejsza się dawka UVA przedostająca się do naszej skóry.

IPD – co to za oznaczenie?

Wskaźnik IPD jest alternatywą dla PPD, ale określa efekt działania UVA na skórę po 60 sekundach. Stosuje się go znacznie rzadziej i jest mniej precyzyjny.

Kiedy stosować krem z filtrem?

Ciało najczęściej wystawione jest na działanie promieni słonecznych wiosną i latem. Wtedy powinniśmy postawić na ochronę przeciwsłoneczną. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku twarzy – tu warto stosować krem do twarzy z filtrem przez cały rok. Słońce działa na nią nie tylko latem i wiosną, ale również jesienią i zimą.

Produkty z filtrem chemicznym należy nałożyć ok. 20 minut przed rozpoczęciem opalania, aby mogły się dobrze wchłonąć. Podczas stosowania wszystkich produktów przeciwsłonecznych należy zadbać o częstą aplikację. Zwłaszcza podczas kąpieli w wodzie.

Pamiętaj, że długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje choroby skóry, może prowadzić do poparzeń i przegrzania. Zwróć szczególną uwagę na ochronę dzieci!

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj