Gambit królowej? Szach i mat!

Nie umiem grać w szachy i nigdy nie fascynował mnie ten temat. Dlaczego w takim razie postanowiłam obejrzeć serial Gambit królowej? Widziałam zapowiedź, która wcisnęła mnie w fotel. Potem było już tylko lepiej. Nie martw się, nie zanudzę Cię szachami i nie zdradzę całej fabuły.

Szachy? Nuuuda…

Tak, tak – ja też tak myślałam. Skoro szachy to nie jest moja historia, to po co to właściwie oglądać. Ale… No właśnie, pojawiło się magiczne “ale”! Wspomniałam o zapowiedzi, którą zobaczyłam i przyznam, że zrobiła na mnie mega wrażenie. Bo ten serial to nie tylko “nudna” gra w szachy, ale też piękne stroje, niesamowita sceneria, niebanalna historia i magia kolorów! (Swoją drogą wciągnęły mnie ukazane w produkcji rozgrywki, o wiele bardziej niż bym podejrzewała!)

https://www.youtube.com/watch?v=6Catqs6_Ct4&feature=emb_title

Gambit królowej to 7 niesamowitych odcinków, w których ukazane są losy samotnej, biednej dziewczynki, która chce zostać najlepszą szachistką świata. Po obejrzeniu całości przyznaję szczerze, że dawno nie oglądałam tak dobrego serialu. A tu mam całkiem niezłe doświadczenie!

(Kilka moich ulubionych seriali znajdziesz TUTAJ >> KLIK!)

Hołd dla kobiecej inteligencji

Trzeba przyznać, że Gambit królowej jest genialną historią o kobiecie, która z uporem poszukiwała swojego miejsca w męskiej rzeczywistości. Nie miała wsparcia, a do wszystkiego musiała dojść sama. Beth to jednak postać z ogromną odwagą i siłą, aby pomimo porażek iść dalej po swoje. Od początku historii demonstrowała to, że jest inteligentna, nie bawi się w gierki i chce osiągnąć sukces. Nie jest to jednak fabuła usłana jedynie różami, a lukier nie spływa po ścianach – jest uzależnienie, samotność, lęk i szukanie akceptacji.

Serial ten jest hołdem dla inteligencji, talentu i siły kobiet. I chyba właśnie dlatego, tak bardzo skradł moje serce i zaostrzył apetyt na przekraczanie granic, sięganie po więcej. Realizację marzeń i udowodnienie, że niemożliwe jest możliwe.

Netflix.com

Gambit królowej – odpowiedzi na główne pytania

Nie będę zdradzać szczegółów, nie napiszę Ci też o czym dokładnie jest ta historia. Chętnie jednak odpowiem Ci na kilka pytań, które nurtują widza od samego początku i zdradzę kilka ciekawostek, które zajmowały też moją głowę.

Czym jest gambit królowej?

Zacznijmy od tego, że sam tytuł zaciekawia osoby, które nie mają nic wspólnego z szachami. No przyznaj, niewiele mówi to laikom. O co w takim razie chodzi? Co to jest gambit królowej?

Gambit królowej to ruch otwarcia szachowego. Ofensywne posunięcie, polegające na poświęceniu piona w celu zyskania kontroli nad środkową częścią szachownicy.

Beth Harmon – czy to historia prawdziwa?

Czy Gambit królowej jest oparty na faktach? To jedno z pierwszych pytań, które pojawia się w głowie, gdy zaczynamy oglądać serial. Odpowiadam od razu – nie jest to historia o prawdziwej kobiecie, nie oparto jej na faktach osoby, która istniała (chociaż można odnieść takie wrażenie). Owszem, postać była inspirowana realnymi graczami, ale Beth Harmon jest fikcją.

Historia powstała w głowie Waltera Tevisa w 1983 roku. Pisarz inspirował się autentycznymi arcymistrzami szachowymi, ale tej konkretnej Beth nie było. To, co mnie najbardziej urzekło, to słowa samego Tevisa, który powiedział, że:

“Gambit królowej” to hołd składany mądrym kobietom.

WALTER TEVIS

Na kim wzorowana jest postać z serialu Gambit Królowej

Podobno najwięcej wspólnego ma z mężczyzną, który wygrał w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w 1967 – Bobbym Fisherem. To wydarzenie i data pojawia się również w Gambicie. Beth, tak jak on, szybko stała się niezależna finansowo, będąc jeszcze bardzo młodą kobietą. Fisher nauczył się rosyjskiego, aby rozumieć konkurentów ze Związku Radzieckiego – tak jak Harmon. Łączy ich upór, inteligencja i konsekwencja.

Nie zabrakło także odniesień autobiograficznych autora. Tevis zaczerpnął kilka inspiracji ze swojego życia, m.in. historię o uzależnieniu.

Znawcy tematu wskazują również postać Lisy Lane – mistrzyni Stanów Zjednoczonych. Co je łączy? Obie znalazły się na okładce czasopisma i prowadziły podobny styl życia. Różnicą jest jednak to, że Lisa nigdy nie osiągnęła tak wielkiego sukcesu jak Beth.

Zielone tabletki z Gambita królowej – czy istniały?

Kolejnym pytaniem, które pojawia się w głowie jest to, czy zielone pigułki istniały naprawdę. Beth Harmon po raz pierwszy dostaje je w sierocińcu i bardzo szybko wpada w uzależnienie. Czy w takim razie te tabletki to prawda, czy można było kupić je w Stanach i czy naprawdę tak uzależniały?

Podobno w latach 50. istniały sierocińce, w których siostry zakonne serwowały dzieciom dożylne środki uspokajające. Mogło być to w takim razie inspiracją dla autora powieści Gambit Królowej, aby Beth właśnie w taki sposób zaczęła swoją niebezpieczną przygodę. Zielone pigułki, zwane xanzolam, prawdopodobnie miały swój odpowiednik w świecie rzeczywistym. W 1960 r. w USA wprowadzono na rynek tabletki pod nazwą Librium, które zawierały chlorodiazepoksyd – substancję aktywną o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Miały także relaksować, wyciszać i usypiać.

Niestety, oprócz właściwości uspokajających, posiadały też skutek uboczny – bardzo silnie uzależniały. Dopiero w latach 70. zaczęto wprowadzać restrykcyjne zasady stosowania pigułek.

Co myślą arcymistrzowie szachowi o Gambicie Królowej?

Okazuje się, że serial zachwyca nie tylko historią, scenografią i efektami specjalnymi, ale również… oddaniem szczegółów szachowych! Specjaliści, którzy znajdą się na grze zgodnie twierdzą, że Netflix świetnie przygotował się merytorycznie do tego przedsięwzięcia. Ruchy i sekwencje faktycznie miały sens i były zaplanowane tak, by oddawać realia prawdziwego meczu szachowego.

Netflix.com

Rekordowy serial Netflixa

Gambit królowej miał swój debiut na Netflixie 23 października 2020 i w niecały miesiąc stał się totalnym hitem na całym świecie! W 28 dni obejrzano go w 62 mln gospodarstw na świecie, co uczyniło Gambit królowej najpopularniejszym limitowanym serialem w historii całej platformy.

Znalazł się również w TOP 10 Netflix najchętniej oglądanych seriali w 92 krajach, a aż w 63 był liderem (m.in. USA, UK, Polsce, Rosji, RPA, Argentynie i Izraelu).

Obsada serialu Gambit królowej

Nie bez znaczenia jest także dobór obsady produkcji, w której znalazł się także Polak – Marcin Dorociński.

  • Anya Taylor-Joy – Beth Harmon
  • Bill Camp – Shaibel
  • Moses Ingram – Jolene
  • Chloe Pirrie – Alice
  • Christiane Seidel – Helen Deardorff
  • Marcin Dorociński – Wasilij Borgow
  • Marielle Heller – Alma Wheatley
  • Harry Melling – Harry Beltik
  • Thomas Brodie-Sangaster – Benny Watts
  • Jacob Fortune-Lloyd – Townes

Zachwycające kostiumy

Trzeba przyznać, że serial zachwyca przepięknymi kostiumami! To prawdziwa gratka dla wielbicieli mody, zwłaszcza fascynujących się latami 50. i 60. O niesamowite kolory, fasony i połączenia zadbała Gabriele Binder, na której koncie znajdziemy już kilka sukcesów – m.in. „Krainę miodu i krwi” oraz nominowaną do Oscara produkcję „Obrazy bez autora” (2018).

Netflix.com

Więcej o historii kostiumów w Gambit królowej przeczytasz tutaj >>

Zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych Netflix oraz oficjalnej strony serialu.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj