Wielkanoc w tym roku będzie inna, ale czy na pewno gorsza?

Co do tego, że Wielkanoc w tym roku będzie wyglądała zupełnie inaczej, nie mamy złudzeń. Wielu z nas będzie daleko od swoich bliskich, na stołach zabraknie pewnie kilku typowych potraw, a nowe zachorowania i zgony nie będą napawać optymizmem. Ale czy oby na pewno będzie to gorsza Wielkanoc?

Istota świąt

Zastanawiałaś się po co są święta? Tak, uroczyście obchodzimy pewne wydarzenia religijne, które miały wielkie znaczenie. W Bożym Narodzeniu nie chodzi o prezenty i dużą choinkę, a o narodziny Jezusa. Wielkanoc natomiast upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. To nie tylko wesołe zajączki i kurczaczki, a coś zdecydowanie głębszego. Mimo tego, że nie wszyscy wierzą w to samo, to jednak są to święta chrześcijańskie. Czy nam się to podoba, czy nie – tak właśnie jest. I nie, nie nakazuję nikomu świętować wg klucza, nie chcę także nawracać, bo mi samej daleko do wzorowego chrześcijanina.

Uwielbiam prezenty w Wigilię, odświętny strój, suto zastawiony stół i całe tony wspomnianych króliczków w Wielkanoc. Staram się jednak nie zapominać o istocie świąt, o całym przesłaniu religijnym i… byciu razem. Teraz czuję to zdecydowanie mocniej niż kiedykolwiek! Bo jak pokazuje życie, samotne święta to nie to samo. Wszystko co piękne, ważne i wzniosłe, chcemy przecież świętować z bliskimi nam osobami.

Nigdy nie docenialiśmy tak świąt, jak teraz

A przynajmniej ja tak mam – nigdy nie doceniałam tak świątecznego czasu, jak teraz, w dobie obecnych informacji. Przyznaj szczerze, ile razy w życiu mówiłaś pod nosem: “nienawidzę świąt, wolałabym zostać w domu, uniknąć tej całej szopki”… Każda z nas miała kiedyś w życiu taki moment, gdy chciała zostać z najbliższą rodziną w piżamach przed telewizorem. Bez spięcia, pośpiechu i całego blichtru. Znasz takie powiedzenie, że aby rozśmieszyć Boga, wystarczy powiedzieć mu o swoich planach? No, to właśnie się spełniło…

Zazwyczaj jestem optymistką, tryskam energią. Koronawirus stara się zabić we mnie te wszystkie resztki pozytywnych myśli i odruchów, ale ja się nie dam! Staram się mimo wszystko szukać dobrych stron. I znalazłam coś w tych naszych nadchodzących świętach…

Bliskość, dobro i coś więcej niż czubek własnego nosa!

W końcu wszyscy zrozumieli, jak ważni są nasi bliscy. Że nie wystarczy wierzyć i rozumieć święta, ale trzeba przeżywać je wspólnie i być dla siebie dobrym. Cieszę się ogromnie, że tak bardzo tęsknimy wszyscy za rodzicami, babcią, siostrą i bratem, za siostrzeńcami i ciocią, która zadaje dziwne pytania. Że zaczęliśmy odczuwać potrzebę wspólnoty, czynienia dobra i wsparcia potrzebujących.

Dziękujemy służbie zdrowia, robimy zakupy za seniorów, dzwonimy do znajomych i podtrzymujemy ich na duchu. Poznajemy sąsiadów, którzy do tej pory byli anonimowi, przepuszczamy obcych w kolejce do kasy i uśmiechamy się do przechodniów.

Widzimy w końcu coś więcej niż czubek nosa i ekran smartfona. To bardzo dobrze, że tak myślimy teraz o świętach, które w tym roku będą wyjątkowe i zupełnie inne. Wydaje mi się, że dzięki temu kolejne docenimy jak żadne dotąd! Że docenimy dobro i drugiego człowieka. Empatię i bliskość, której tak teraz potrzebujemy, której zawsze potrzebowaliśmy.

Wyjątkowa Wielkanoc, ale nie gorsza!

Tak, dla mnie będą to święta inne niż zawsze, ale na pewno nie gorsze. Zadzwonię do rodziców i zjemy pewnie wspólnie śniadanie lub obiad. Oczywiście za pośrednictwem internetu i kamery, ale jednak! Tobie też tego życzę, żeby ten czas był inny, ale wyjątkowy, abyś doceniła bliskich i dobro. No i dużo, dużo zdrowia – bo to ono jest najważniejsze. Zawsze, nie tylko teraz.

.

Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj