Pielęgnacja twarzy, czyli 5 kroków, które warto znać

Bardzo często pielęgnacja skóry twarzy ogranicza się do zmycia makijażu i nałożenia kremu. Warto jednak pamiętać o 5 krokach, by skóra wyglądała promiennie i zdrowo. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy jesteś po 30tce, gdy poziom elastyny, kwasu hialuronowego i kolagenu znacząco spada. Jak zatem prawidłowo dbać o skórę twarzy?

Słów kilka o skórze

Skóra jest największym narządem naszego organizmu, którego zadaniem jest stworzenie bariery między ustrojem wewnętrznym a środowiskiem zewnętrznym. Jej podstawą są głównie dwa białka – elastyna i kolagen. To właśnie one mają kluczową rolę w procesie starzenia się skóry. Zaburzenia i nieprawidłowości w procesach ich syntezy i degradacji wpływają nie tylko na wygląd skóry, ale mogą prowadzić też do upośledzenia jej kluczowych funkcji.

Kolagen i elastyna

W skórze znajduje się wiele różnych związków, ale to elastyna i kolagen są najważniejszymi komponentami białkowymi. Ich wzajemny stosunek wpływa na wytrzymałość struktury całego organizmu – to takie rusztowanie skóry właściwej. Owszem, nadają skórze elastyczność i jędrność, ale ich głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Z wiekiem skóra starzeje się i traci jędrność

Niestety, wraz z wiekiem nasza skóra starzeje się i traci jędrność. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że staje się matowa i szara, a na jej powierzchni pojawiają się zaskórniki, wypryski i przebarwienia. Na skórę oddziałują też różnego rodzaju czynniki wewnętrzne i zewnętrzne takie, jak promienie słoneczne i zanieczyszczenia powietrza.

Za widoczny proces starzenia się odpowiedzialne są w dużej mierze fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej. Ich zadaniem jest produkowanie elastyny, kwasu hialuronowego i kolagenu, które odpowiadają za jędrność, elastyczność i młody wygląd. Spadek produktywności fibroblastów znacznie przyspiesza po 30. roku życia, dlatego jest to ostatni moment na zadbanie o prawidłową pielęgnację.

Włókna elastynowe i kolagenowe zaczynają się rozciągać, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Badania naukowe wykazały, że o ile skóra zachowuje swoją grubość oraz rozciągliwość do 70. roku życia, o tyle z regeneracją i elastycznością jest znacznie gorzej.

Dlaczego skóra się starzeje?

To, że nasza skóra starzeje się jest procesem biologicznym, którego nie można zatrzymać. Możesz jednak nieco go opóźnić, starając się wpłynąć na kilka czynników:

  • wewnętrzne: metabolizm komórkowy, uwarunkowania genetyczne, procesy hormonalne i metaboliczne;
  • zewnętrzne: toksyny i substancje chemiczne (np. papierosy, alkohol), zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie słoneczne.

Nie bez znaczenia jest też grawitacja, spadek sprawności mięśni, ilość tłuszczu głębokiego i powierzchniowego, czy nieodpowiednia pielęgnacja.

Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy

Aby prawidłowo dbać o skórę twarzy, należy pamiętać o 5 prostych krokach. Najlepszy efekt uzyskasz stosując je wszystkie i pamiętając o dopasowaniu produktów do indywidualnych potrzeb skóry. Najważniejsze jest jej oczyszczanie, ochrona, złuszczanie oraz nawilżanie i regeneracja.

5 kroków prawidłowej pielęgnacji twarzy

Jak w takim razie zabrać się za pielęgnację twarzy? Poznaj 5 prostych kroków, dzięki którym Twoja skóra znowu nabierze blasku.

Demakijaż – krok 1

Nigdy, naprawdę nigdy nie powinno się kłaść spać w makijażu. Jest to ważne z perspektywy pielęgnacji skóry twarzy, ale także… oczu! Dlaczego? Bo w powiekach znajdują się gruczoły Meiboma, czyli gruczoły łojowe. To one dbają o wydzielanie lipid zawartych w filmie łzowym. Bez odpowiedniej pielęgnacji może dojść do tzw. suchego oka. Ważna jest, więc nie tylko higiena samej twarzy, ale i brzegu powiek.

Jeśli pozostawiasz makijaż na skórze, nie będzie ona mogła prawidłowo oddychać, a gruczoły zaczną się zapychać. Wiesz dobrze, że będzie tego następstwem – zaskórniki, wypryski, matowa skóra itp.

Oczyszczanie – krok 2

Demakijaż to nie oczyszczanie – to tylko pozbycie się resztek makijażu. Skórę twarzy należy dokładnie oczyścić każdego dnia, a najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Pozwoli to pozbyć się wszystkich zalegających na niej zanieczyszczeń – bakterii, roztocza kurzu, nadmiaru sebum. Prawidłowo oczyszczona twarz pozwoli przyjąć skórze aktywne składniki kremów i sprawi. To ważne, jeśli chcesz by Twoja skóra była promienna i miała młody wygląd.

Postaw na produkty dopasowane do Twojego typu skóry, czyli takie, które nie zrobią jej krzywdy. Jeśli masz skórę wrażliwą lub atopową, zrezygnuj z mydła.

Złuszczanie – krok 3

Raz na kilka dni warto zadbać o złuszczanie martwego naskórka. Przynajmniej raz w tygodniu (a najlepiej 2 razy) zrób peeling twarzy. Jeśli robisz to regularnie postaw na ten drobnoziarnisty lub enzymatyczny, aby delikatnie i etapowo pozbywać się martwych komórek. Jest to szczególnie ważne, gdy masz skórę tłustą i skłonną do zapychania. Dzięki peelingowi skóra będzie gładka, a jej koloryt wyrównany.

Tonizowanie – krok 4

Etapem, o którym wiele z nas zapomina jest tonizowanie. Po demakijażu i oczyszczeniu, należy tonizować skórę, aby zapewnić jej odpowiednie pH. To sposób na przywrócenie jej równowagi, ale także przygotowanie do kolejnych etapów pielęgnacji. Zadaniem tonizowania skóry twarzy jest:

  • usunięcie pozostałości makijażu i zanieczyszczeń;
  • kojenie i łagodzenie podrażnień oraz przywrócenie prawidłowego pH;
  • nawilżenie, odświeżenie i odżywienie.

Nawilżanie, regeneracja i ochrona – krok 5

Ostatnim etapem pielęgnacji jest nawilżenie i regeneracja skóry. Postaw na kosmetyki dopasowane do typu skóry, ale i wieku, dzięki czemu dostarczysz jej odpowiednich składników odżywczych. Skóra twarzy, która ma skłonności do przesuszania się, potrzebuje intensywnie nawilżających produktów, tłusta – wyłącznie delikatnego. Jesienią i zimą warto ją też natłuścić, aby zapewnić ochronę przed chłodem, zimnem i wiatrem.

Skórę powinniśmy nawilżać i chronić rano i w ciągu dnia, wieczorem należy postawić jednak na regenerację. Długi, pracowity dzień w pełnym makijażu nie służy skórze twarzy, dlatego trzeba ją odpowiednio oczyścić, złuszczyć, tonizować, a na końcu dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, by naprawić uszkodzenia. Kremy na noc charakteryzują się inną formułą i składem, bo i funkcje ich są nieco inne.

.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2768836

http://www.liposhell.pl/images/ascolip-beauty/Structure_Properties_and_Fundaction.pdf

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj