Czy depilacja laserowa boli? To zależy!

Bardzo długo się nad tym zastanawiałam i w końcu znalazłam odwagę, by sprawdzić, czy depilacja laserowa boli. Wiem, że wiele kobiet zadaje sobie to pytanie i szuka na nie odpowiedzi. Jak w takim razie wygląda sytuacja? To zależy od kilku czynników.

Czym jest depilacja laserowa?

W największym skrócie – to zabieg, który ma na celu pozbycie się zbędnego owłosienia. W internecie znajdziesz wiele technicznych opisów, które różnić się będą w zależności od wykorzystywanego urządzenia. Tłumacząc je jednak na polski, chodzi o to, by za pomocą wiązki światła zniszczyć komórki macierzyste mieszka włosowego, które odpowiedzialne są za cykliczny wzrost włosa.

Depilacja laserowa pomocna jest również w przypadku, gdy mamy tendencję do wrastania włosów i tworzenia się stanów zapalnych. Ale również wtedy, gdy każda inna metoda depilacji powoduje problemy.

Czy depilacja laserowa boli?

Na to pytanie nie ma jednej słusznej odpowiedzi, bo dużą rolę odgrywa tu subiektywna ocena i kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę. Jeśli odpowiesz sobie na kilka pytań i znajdziesz odpowiedni gabinet, bez problemu podejmiesz decyzję. Jeśli o mnie chodzi – zabieg był prawie bezbolesny.

Ból podczas trwałej depilacji – moja opinia

Jak już Ci wspomniałam, bardzo bałam się bólu związanego z depilacją laserową. Byłam jednak ciekawa, jak to faktycznie wygląda, no i możliwość pozbycia się zbędnego owłosienia kusiła mnie od dawna. Gdy w końcu dojrzałam do tej myśli, wysłuchałam wielu opinii koleżanek, obejrzałam kilkanaście filmów na YT i przeczytałam jeszcze więcej artykułów i wpisów na forach – zdecydowałam się na podjęcie ryzyka. Raz kozie śmierć!

Do gabinetu weszłam z wielkimi obawami i poinformowałam obsługę, że być może ucieknę z krzykiem. Aby mieć pełen obraz sytuacji, zdecydowałam się na trzy obszary – pachy, całe nogi i bikini. Zabieg fotoepilacji zaczęłyśmy od pach i… pierwszego strzału nawet nie poczułam. Serio. Oczywiście, nie jest to relaksujący masaż, ale zdecydowanie nie było się czego bać. O szczegółach opowiem Ci za chwilę.

Cała wizyta trwała godzinę – od wejścia, do wyjścia. Wyszłam o własnych siłach, z uśmiechem na ustach i terminem kolejnej wizyty. Przetrwałam wszystko i teraz czekam na efekty, a potem na jeszcze 2 zabiegi, żeby móc ocenić, czy warto je kontynuować, czy u mnie się to nie sprawdzi. Po pierwszej sesji nie odczuwam bólu, a lekki dyskomfort przy dotykaniu depilowanych partii ciała.

W moim przypadku okazało się więc, że strach miał wielkie oczy. Nie twierdzę, że Ciebie nie będzie bolało, bo zależy to od kilku czynników, które opisuję poniżej.

Od czego zależy ból podczas fotoepilacji?

Tak jak wspomniałam – od kilku czynników: granicy bólu, motywacji, urządzenia, którym wykonywana jest depilacja laserowa oraz partii ciała, którą poddajemy zabiegowi. Ma na to wpływ jeszcze dzień cyklu, opalenizna, czy samopoczucie w danej chwili, ale chcę skupić się na pierwszej grupie, która wg mnie jest najistotniejsza.

Indywidualna granica bólu

Każda z nas ma inną granicę bólu, a co za tym idzie – odczuwa go zupełnie inaczej. Jest to pierwszy i kluczowy czynnik, który pozwoli odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeśli jesteś bardzo delikatna i nawet małe uszczypnięcie sprawia Ci ogromny ból, prawdopodobnie depilacja laserowa ( inaczej: trwała depilacja, fotodepilacja, fotoepilacja), nie jest dla Ciebie.

Motywacja i zdeterminowanie

Ważną rolę odgrywa również to, jak bardzo jesteś zdeterminowana. Wiele rzeczy jesteśmy w stanie przejść, gdy widzimy na końcu drogi upragniony cel. Jeśli więc odczuwasz każdy bodziec o wiele mocniej niż inni, ale bardzo chcesz pozbyć się problemu – dasz radę.

Urządzenie do usuwania owłosienia

Im urządzenie nowocześniejsze, tym zabieg jest przyjemniejszy. Nowe maszyny nie wymagają już przykładania głowicy centymetr po centymetrze, ponieważ obszar jej działania jest większy. Dzięki temu depilacja jednej pachy trwa około 3-5 minut. Nowe technologie, dodatkowe funkcje chłodzenia i możliwości urządzeń sprawiają, że pacjentki czują się bardziej komfortowo.

Partia ciała poddawana depilacji laserowej

Ten punkt jest bardzo istotny. Bardzo dużo zależy od partii ciała, którą chcemy pozbawić owłosienia. Ja zdecydowałam się na trzy obszary, ale wśród nich nie było tego, który podobno najbardziej boli – górnej wargi, czyli wąsika. Podobno to miejsce jest niezwykle delikatne i w efekcie bolesne.

Pachy to obszar odczuwalny, ale lekko bolesny tylko miejscami. Tam, gdzie skóra jest najbardziej delikatna można odczuwać dyskomfort. Ja miałam wrażenie, jakby ktoś lekko wbijał mi ciepłą igiełkę. Bikini jest bardziej bolesne, ale również w miejscach najdelikatniejszych. Tu czułam już stado igiełek, ale wciąż nie był to taki ból, jakiego się spodziewałam.

Najlepiej sprawa ma się w przypadku nóg. Mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że było to całkiem przyjemne. Głowica, którą miałam wykonywany zabieg, zbyła zupełnie inaczej zbudowana i zamiast pojedynczych strzałów, szło to jak taki roller. Pani jeździła nią od góry do dołu, a po nogach rozlewało się przyjemne ciepło. I uprzedzam pytanie – nie, uda również mnie nie bolały. Nie zadziała zasada woskowania, gdy przy udach płakałam z bólu.

Jak łagodzi się ból depilacji laserowej?

Po pierwsze, trzeba się odpowiednio przygotować do zabiegu fotoepilacji. Wskazówki znajdziesz we wpisie:

Jak przygotować się do depilacji laserowej i jakie są przeciwwskazania

Po drugie – podczas depilacji laserowej stosowany jest specjalny żel, który przewodzi wiązkę światła i chłodzi miejsce poddawane zabiegowi. Następnie żel jest ściągany, a skóra nawilżana odpowiednim preparatem.

Czy bać się depilacji laserowej?

Moim zdaniem zupełnie nie, zwłaszcza gdy chodzi o nogi. Jeśli przygotujesz się odpowiednio do zabiegu i nie jesteś bardzo wrażliwa, bez problemu przejdziesz depilację laserową. Pytanie oczywiście o efekt, bo nie każda kobieta zareaguje tak samo. Teoria jest taka, że po około 5 zabiegach, efekt powinien być zadowalający. W praktyce wychodzi podobno różnie i zazwyczaj na trwałe pozbycie się problemu potrzeba około 8 zabiegów. Napiszę więcej, gdy przekonam się o tym na własnej skórze.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

 1. Ja uważam, że wybierając odpowiedni laser i salon nie nie ma potrzeby bać się bólu. Ja zdecydowałam się na depilację laserem light sheer duet. Zabiegi robiłam w Laser Delux w Krakowie.

 2. Ja uważam, że wszystko zależy od lasera. W moim przypadku został zastosowany Light Sheer również. i nie bolało a robiłam bikini. Polecam salon Laser Delux w Szczecinie

 3. Ciekawy artykuł .W moim przypadku depilacja laserowa nie była bolesna myslę, że to zasługa lasera i dobrego chłodzenia. Miałam robione bikini a to w sumie najbardziej wrażliwa okolica. Zabiegi robiłam w Laser Care w Wawie

 4. No nie do końca jest jak piszesz. Byłam ostatnio na depilacji laserowej. Głębokie bikini i pachy. Ból – owszem, każdy odczuwa inaczej ALE.. sama nie należę do osób o niskim progu wrażliwości na ból. Mam dużo tatuaży, w życiu miałam robiony wiele razy piercing w różnych miejscach.. Wszystko to było niczym w porównaniu do bólu, który przeszłam robiąc sobie zabieg laserowej depilacji.. I odbyłam rozmowy z 5 różnymi koleżankami, które robiły sobie w ciągu 2016-2021 depilacje laserowe w najlepszych gabinetach z rzekomo najlepszym laserem na rynku – każda mówiła to samo – koszmarny ból!!
  1) PACHY – boli ale faktycznie do zniesienia. Kilka strzałów było nie przyjemnych i aż się wzdrygnęłam ale można było wytrzymać te 20 minut.
  2) BIKINI GŁEBOKIE – poszłam z czysta głową. Wiedziałam tylko, że gabinet do którego idę ma najnowszy i najlepszy laser z głowicą chłodzącą. Zakupiony w 2021 roku. Słyszałam ciągle, że “odczuwanie bólu to indywidualna sprawa” więc nie chciałam się sugerować opiniami koleżanek.
  Mam dość mocne owłosienie, I strzały w pachwinę/uda faktycznie były bardzo nieprzyjemne ale do zniesienia… Cała reszta to był koszmar!!! Gdyby nie fakt, że zapłaciłam przed zabiegiem uciekłabym stamtąd jak najdalej. Takiego bólu jeszcze nigdy nie czułam!! Wyszłam z gabinetu spocona jak szczur i nogi trzęsły mi się jeszcze przez godzinę po zabiegu… To była na razie pierwsza seria.. Nie wiem, czy będzie następna BO właśnie po niej zaczęłam konfrontować swoje doświadczenia z tym co przeżyły moje koleżanki i okazało się ze każda miała tak samo. 5 niezależnych osób – każda w innym gabinecie i innym czasie skorzystała z depilacji laserowej bikini i żadna z nich nie zrobiła sobie pełnych 4 serii. Jedna skończyła na 1, druga zrobiła 2 w nadziei, że następna seria nie będzie tak bolesna (naiwna!!), trzecia 3 serie ale tylko na linii pachwin bo po 1 serii stwierdziła, że nie da rady przeżyć głębokiego bikini a czwarta koleżanka była tak zdeterminowana, że zrobiła 3 serie głębokiego bikini ale jak opowiadała co się działo w trakcie zabiegu to aż włos się jeżył na głowie (np. zemdlała z bólu 2 razy !?!). Piąta koleżanka zrobiła jedną serię, po 2 latach postanowiła podejść jeszcze raz do tematu mając nadzieje, że może inny gabinet, inny laser i będzie lepiej.. ten sam koszmarny ból. Odpuściła.
  Co do mnie to zaczynam się skłaniać do opinii, że większość zabiegów laserowego usuwania owłosienia jest bardzo bolesnych ale o tym sie nie mówi, żeby nie zniechęcać klientek/klientów.

  • Od napisania tego postu byłam na 3 zabiegach depilacji bikini w innym salonie i serio – dla mnie do przeżycia 🙂 Oczywiście, boli w miejscach bardzo intymnych, ale za tydzień idę na kolejny zabieg. Mam kilka koleżanek, które zrezygnowały, ale i dwie, które zrobiły wszystkie serie. Wszystko zależy od lasera i odporności na ból. Współczuję, że u Ciebie boli to tak bardzo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj