Chciałabym, ale mąż się nie zgadza, czyli miej to w nosie

Mąż i żona – najbliższa, a zarazem najdalsza rodzina. Niby jedność, ale odrębność musi być. Dobrze podjąć razem decyzję o dzieciach, domu, czy polisie na życie. Fajnie też podzielić się obowiązkami i mieć wspólną wizję świata. Są jednak takie sfery życia, w których jego zdanie powinnaś mieć w nosie. Zbyt często słyszę, że: “bardzo bym chciała, ale mąż się nie zgadza”. Nie daj się zamknąć w pudełeczku, miej głos i decyduj o sobie! Nie jesteś niewolnicą jego widzimisię.

Ścięłabym włosy, ale mąż woli długie

Bez względu na to czy lubi długie, krótkie, proste, kręcone, blond, czy czarne – to Ty decydujesz. Serio, nie rozumiem podejścia do tematu – nie zetnę włosów, bo mąż nie lubi. Bo zły będzie, bo skrytykuje. No i co? Masz czuć się źle, wyglądać nie tak jak masz ochotę, bo on woli inną fryzurę? A czy jeśli Ty powiesz mu, że wolisz jak facet ma długie włosy, a on łysieje na czubku, to on zapuści? Wątpię. Ty pewnie też. Temat fryzury niby jest banalny, ale słyszałam to setki razy. Ba! Miałam to nawet w domu. Mój tata uwielbia długie włosy i zawsze była wojna o ścięcie. I wiesz co? Moja mama bardzo długo nosiła włosy na chłopaka. Zupełnie nie przejmowała się takim gadaniem.

Założyłabym do pracy sukienkę, ale jest zazdrosny

Tak, sukienka jest fajna, jak jesteś z mężem. A jak chcesz założyć do pracy, to za krótka i dekolt za duży. W takim razie ubierasz się w golf i sztruksy. No bo co on powie, po co ma się denerwować. No błagam, tylko nie mów, że tak masz! Kobieto, masz prawo decydować o swojej garderobie. Nie jest to przecież kwestia zmiany mieszkania. Nie potrzebujesz akceptu męża. Owszem, jak wiesz, że coś lubi i chcesz mu zrobić przyjemność raz na jakiś czas, to ok, ale bez przesady! Kolejna historia z życia wzięta, nieco inna. Mama kolegi zawsze ubierała się w sukienki, co więcej – wybrane przez męża. Nie mogła nosić spodni, bo on tego nie lubił. I wiesz, kiedy zaczęła je nosić? Po jego śmierci. Koniec historii smutny ze względu na śmierć, ale i na to, że nie miała odwagi przeciwstawić się jego zdaniu.

Poszłabym do pracy, ale mam siedzieć w domu

No nie. Jeśli chcesz pracować, to masz do tego pełne prawo. Nikt nie może Cię zmusić do tego, żebyś siedziała w domu z dziećmi, jeśli nie masz na to ochoty. Jeśli sprawia Ci to przyjemność, to zdecydowanie tak. Ale nigdy dlatego, że na pracę nie pozwala Ci mąż. A czy zamieniłby się z Tobą? Czy zostałby z dziećmi w domu, z tym całym praniem, gotowaniem i sprzątaniem i zrezygnowałby z pracy? No przecież Ty byś zarabiała, dalibyście radę. No stawiam, że niechętnie. I tak, tu także mam historię – kobieta siedziała długo w domu, bo mąż dobrze zarabiał i wolał, jak nie pracuje. Bardzo ją to męczyło, ale nie miała odwagi. W końcu ją odnalazła i zmieniła wszystko, włącznie z mężem. Nie jest już jego żoną, ma własną firmę i codziennie budzi się z uśmiechem. Może gdyby potrafiła mówić głośno o swoich potrzebach, to wciąż byliby razem.

Wyszłabym z koleżankami, ale mąż nie pozwala

A Ty decydujesz o każdym jego wyjściu? Rozliczasz co do minuty? Czy on nie może nigdy wyjść z kolegami? A nawet jak zabronisz, to jakoś specjalnie się tym przejmuje? Rozumiem, że na tej płaszczyźnie nie ma równouprawnienia i jedna strona może mieć wyjścia ze znajomymi, a druga to już tak niekoniecznie. Jeśli masz koleżanki i lubisz spędzać z nimi czas, to niby czemu miałabyś siedzieć w domu na kanapie z mężem, oglądając “Barwy Szczęścia”. No chyba, że lubisz, to ok. Ale jak wolisz wypić napój wyskokowy w towarzystwie przyjaciółek, to po prostu to zrób. Nawet jak mąż będzie potem zrzędził, to wspomnień Ci nie odbierze! Tu historii mam na pęczki, ciężko wybrać najlepszą. O ile jeszcze kawa z przyjaciółką w ciągu dnia ujdzie, o tyle wyjazd integracyjny z pracy już totalnie odpada. Bo mąż już wizje ma nieciekawe i prewencyjnie zgody nie wyraża. Ale on, to co innego – on może. No z takim podejściem i zaufaniem, to daleko nie zajedziecie.

Kobieto, miej to w nosie!

Nie namawiam Cię do samodzielnych decyzji na każdej płaszczyźnie, do olania totalnie jego zdania i robienia wszystkiego po swojemu. Chcę tylko, żebyś wiedziała, że nie jesteście bliźniakami syjamskimi zrośniętymi głowami! Możesz decydować o tym, jak wyglądasz, czy pracujesz i jak chcesz spędzić czas poza domem. Bez popadania w skrajność, ale masz prawo do własnego zdania. Małżeństwo to codzienne kompromisy i budowanie wspólnej wizji, ale nie możesz zapominać o sobie. Nie chodzi o to, żeby oddać wszystko w jedne ręce, a o to, by być sobą. Gdy przysięgałaś miłość po grób, nie było mowy, że żywot zakończysz nieszczęśliwa i niespełniona. Jeśli nie masz odwagi, jeśli już siedzisz w jego pudełeczku, to powoli otwórz wieko i rozejrzyj się. Po świecie chodzą szczęśliwe mężatki, które mają swoje zdanie. Nie jesteś niewolnicą Izaurą, serio. Decyduj, mów głośno o swoich potrzebach i bądź sobą. Uśmiechaj się, skacz w kałużach i śpiewaj na cały głos. I w nosie miej, że on woli długie włosy, gdy Ty kochasz krótkie!

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj