Pomysły na prezent – gry planszowe i książki dla dzieci

Droga, kolorowa lalka czy sterowany zdalnie samochodzik na pewno sprawią maluchom wiele radości. Jeśli jednak chcesz postawić na coś, co nie tylko rozbawi, ale i wesprze rozwój – mam dla Ciebie kilka pomysłów na prezent. Podrzucam listę naszych ulubionych gier planszowych i książek.

Prezent na święta dla dzieci – gry planszowe

Dzieciaki najchętniej grają w gry na konsoli, komputerze lub na telefonie. Badania pokazują, że nie ma w tym nic złego, o ile maluch nie spędza za dużo czasu przed ekranem, a gra nie jest przesiąknięta agresją. Wszystko jest przecież dla ludzi, ale należy pamiętać o umiarze. W wielu domach do lamusa odchodzą planszówki, które przecież jeszcze kilkanaście lat temu święciły triumfy.

Dlaczego warto kupić dziecku grę planszową? Jest co najmniej kilka powodów:

  • rozwija wyobraźnię,
  • wspiera motorykę małą,
  • uczy dzieci wygrywania i przegrywania,
  • pozwala spędzić miło czas z bliskimi.

Nasze ulubione rodzinne gry planszowe

W jaki gry najchętniej gramy w naszym domu?

Jedną z naszych ulubionych jest… Grzybobranie! Tak, dosyć oldschoolowa gra, którą sama dobrze znam z dzieciństwa.

Grzybobranie —> KLIK

Kolejna propozycja to Lotti Karotti (wcześniej nazywała się Flotti Karroti i taką wersję my posiadamy). Ta gra ćwiczy nie tylko umysł, ale formę fizyczną! Można powiedzieć, że to trochę planszówka, a trochę zręcznościówka – gracze mają do wykonania różne zadania, a wyskakująca w górę marchewka wprowadza niezłe zamieszanie.

Gra planszowa Lotti Karotti —> KLIK

Mamy też takie gry planszowe, w które czekają, aż nasze dziewczyny podrosną. Teraz gramy w nie razem z mężem, ale za jakiś czas pewnie i one do nas dołączą. Będzie to jednak idealny pomysł na prezent, gdy masz w domu starsze dzieciaki.

  1. Klasyka gatunku – Scrabble —> KLIK
  2. Towarzyska i zabawna – Założysz się? —> KLIK

W przypadku tej drugiej my mamy grę z Hasbro (seria Trivial Pirsuit), która niestety nie jest już dostępna. W linku znajdziesz jednak jej odpowiednik, który jest równie wysoko oceniany.

Książki, czyli świetny prezent dla dziecka

Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego książki wspierają rozwój dziecka. Warto wspomnieć jednak, że chodzi tu nie tylko o czytanie, ale także bliskość z dzieckiem. Nawet, jeśli potrafi już samodzielnie czytać, warto od czasu do czasu pochylić się nad książką wspólnie. Dzięki czytaniu dzieci chłoną nowe słownictwo i rozwijają wyobraźnię, ćwiczą też procesy poznawcze – np. uwagę i koncentrację.

Jakie są nasze ulubione książki dla dzieci? Pozycje zmieniają się na przestrzeni lat, bo dziewczyny rosną, a wraz z wiekiem zmieniają się ich zainteresowania. Czytamy dużo i chętnie, przerabialiśmy mnóstwo genialnych książek (pewnie kiedyś o nich powstanie cały, oddzielny wpis). Jeśli miałabym wybrać dwa tytuły, które były u nas najdłużej na tapecie, to na pewno Basia i Harry Potter w wersji ilustrowanej.

książki dla dzieci pomysły na prezent

Książki dla maluchów

Maluszki i przedszkolaki pokochają Basię! To cała seria zabawnych, pouczających i rozwijających historii. Co więcej, Basia rośnie wraz z kolejnymi częściami, a zatem zmienia się też złożoność opowieści.

Z okazji świąt możesz postawić np. na Basia i Boże Narodzenie —> KLIK lub całą serię zabawnych opowieści Wielka Księga Przygód. Basia —> KLIK

Dziewczynki uwielbiały też serię o słoniu Elmerze i Martynkę.

Książki dla starszaków i szkolniaków

Jeśli chodzi o etap bycia starszakiem, a nawet szkolniakiem – u nas furorę zdecydowanie robi Harry Potter w wersji ilustrowanej. Do tej pory wyszły 4 części serii i są absolutnie przepiękne!

Harry Potter wydanie ilustrowane —> KLIK

Serca dziewczyn skradła też seria o Zezi (autorstwa Agnieszki Chylińskiej) oraz cudowny duet detektywów – Maja i Lasse (też seria z mnóstwem opowieści).


Jeśli szukasz pomysłów na prezenty z innej kategorii, zajrzyj na świąteczną stronę CENEO pełną ciekawych propozycji —> KLIK

P.S. Nie jest to post reklamowy, ale w tekście użyłam linków afiliacyjnych. Jeśli klikniesz, a potem kupisz jakiś polecany przeze mnie prezent – na moje konto trafi kilka groszy 🙂

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj