Dzieci

Pomysły na prezent – gry planszowe i książki dla dzieci

pomysły na prezent

Droga, kolorowa lalka czy sterowany zdalnie samochodzik na pewno sprawią maluchom wiele radości. Jeśli jednak chcesz postawić na coś, co nie tylko rozbawi, ale i wesprze rozwój – mam dla Ciebie kilka pomysłów na prezent. Podrzucam listę naszych ulubionych gier planszowych i książek.

Prezent na święta dla dzieci – gry planszowe

Dzieciaki najchętniej grają w gry na konsoli, komputerze lub na telefonie. Badania pokazują, że nie ma w tym nic złego, o ile maluch nie spędza za dużo czasu przed ekranem, a gra nie jest przesiąknięta agresją. Wszystko jest przecież dla ludzi, ale należy pamiętać o umiarze. W wielu domach do lamusa odchodzą planszówki, które przecież jeszcze kilkanaście lat temu święciły triumfy.

Dlaczego warto kupić dziecku grę planszową? Jest co najmniej kilka powodów:

  • rozwija wyobraźnię,
  • wspiera motorykę małą,
  • uczy dzieci wygrywania i przegrywania,
  • pozwala spędzić miło czas z bliskimi.

Nasze ulubione rodzinne gry planszowe

W jaki gry najchętniej gramy w naszym domu?

Jedną z naszych ulubionych jest… Grzybobranie! Tak, dosyć oldschoolowa gra, którą sama dobrze znam z dzieciństwa.

Grzybobranie —> KLIK

Kolejna propozycja to Lotti Karotti (wcześniej nazywała się Flotti Karroti i taką wersję my posiadamy). Ta gra ćwiczy nie tylko umysł, ale formę fizyczną! Można powiedzieć, że to trochę planszówka, a trochę zręcznościówka – gracze mają do wykonania różne zadania, a wyskakująca w górę marchewka wprowadza niezłe zamieszanie.

Gra planszowa Lotti Karotti —> KLIK

Mamy też takie gry planszowe, w które czekają, aż nasze dziewczyny podrosną. Teraz gramy w nie razem z mężem, ale za jakiś czas pewnie i one do nas dołączą. Będzie to jednak idealny pomysł na prezent, gdy masz w domu starsze dzieciaki.

  1. Klasyka gatunku – Scrabble —> KLIK
  2. Towarzyska i zabawna – Założysz się? —> KLIK

W przypadku tej drugiej my mamy grę z Hasbro (seria Trivial Pirsuit), która niestety nie jest już dostępna. W linku znajdziesz jednak jej odpowiednik, który jest równie wysoko oceniany.

Książki, czyli świetny prezent dla dziecka

Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego książki wspierają rozwój dziecka. Warto wspomnieć jednak, że chodzi tu nie tylko o czytanie, ale także bliskość z dzieckiem. Nawet, jeśli potrafi już samodzielnie czytać, warto od czasu do czasu pochylić się nad książką wspólnie. Dzięki czytaniu dzieci chłoną nowe słownictwo i rozwijają wyobraźnię, ćwiczą też procesy poznawcze – np. uwagę i koncentrację.

Jakie są nasze ulubione książki dla dzieci? Pozycje zmieniają się na przestrzeni lat, bo dziewczyny rosną, a wraz z wiekiem zmieniają się ich zainteresowania. Czytamy dużo i chętnie, przerabialiśmy mnóstwo genialnych książek (pewnie kiedyś o nich powstanie cały, oddzielny wpis). Jeśli miałabym wybrać dwa tytuły, które były u nas najdłużej na tapecie, to na pewno Basia i Harry Potter w wersji ilustrowanej.

książki dla dzieci pomysły na prezent

Książki dla maluchów

Maluszki i przedszkolaki pokochają Basię! To cała seria zabawnych, pouczających i rozwijających historii. Co więcej, Basia rośnie wraz z kolejnymi częściami, a zatem zmienia się też złożoność opowieści.

Z okazji świąt możesz postawić np. na Basia i Boże Narodzenie —> KLIK lub całą serię zabawnych opowieści Wielka Księga Przygód. Basia —> KLIK

Dziewczynki uwielbiały też serię o słoniu Elmerze i Martynkę.

Książki dla starszaków i szkolniaków

Jeśli chodzi o etap bycia starszakiem, a nawet szkolniakiem – u nas furorę zdecydowanie robi Harry Potter w wersji ilustrowanej. Do tej pory wyszły 4 części serii i są absolutnie przepiękne!

Harry Potter wydanie ilustrowane —> KLIK

Serca dziewczyn skradła też seria o Zezi (autorstwa Agnieszki Chylińskiej) oraz cudowny duet detektywów – Maja i Lasse (też seria z mnóstwem opowieści).


Jeśli szukasz pomysłów na prezenty z innej kategorii, zajrzyj na świąteczną stronę CENEO pełną ciekawych propozycji —> KLIK

P.S. Nie jest to post reklamowy, ale w tekście użyłam linków afiliacyjnych. Jeśli klikniesz, a potem kupisz jakiś polecany przeze mnie prezent – na moje konto trafi kilka groszy 🙂

Leave a Response