Co Ty możesz o tym wiedzieć, skoro nie masz dzieci

Bezdzietna kobieto, co Ty możesz wiedzieć o dzieciach, skoro ich nie masz? Jak możesz doradzać matce dwójki, trójki dzieci? Nigdy ich nie miałaś, nie wiesz co to prawdziwe życie! Serio? Naprawdę tak myślisz? Że kobieta, która nie posiada dziecka nie ma prawa wypowiedzieć swojej opinii? Nie może sobie czasami ponarzekać, że jest zmęczona i powiedzieć, że ona ze swoimi zrobiłaby inaczej? A, no tak, przecież ona nie ma prawa o tym myśleć, bo jeszcze tego nie przeżyła.

Licencja na wychowanie tylko dla matek

Rozumiem, że skoro posiadam dwie córki, to mam specjalną licencję na wychowanie dzieci? W dniu, w którym urodziłam pierwszą, magicznie zstąpiła na mnie wiedza, siła i doświadczenie, i nagle już mogę radzić innym. I oczywiście negować opinie tych nie mających dzieci?

Zgodzę się z tym, że wszystko zmienia się w momencie, gdy w Twoim życiu pojawi się ta mała istota. Nie wyjedziesz już spontanicznie na weekend czy wakacje. To znaczy możesz, ale najpierw zapakujesz milion najpotrzebniejszych rzeczy. No i dziecko! Potem zatrzymasz się kilkaset razy na karmienie, siku, piciu i “nudno mi siedzieć”. Nie umawiasz się już tak frywolnie na wyjście ze znajomymi, kino z facetem planujesz tydzień wcześniej, a w lodówce musisz zawsze coś mieć, bo roczne dziecko nie zje pizzy. To znaczy może, ale ja osobiście nie polecam.

Jest mnóstwo takich sytuacji, gdzie bezdzietna kobieta może nie do końca zrozumie jak to jest, bo tego nie doświadczyła. Ale czy myślisz, że ona nie może czuć się zmęczona? Że nie wie co to nieprzespana noc, stres, choroba. Że nie ma w sobie empatii, bo nigdy nikogo nie urodziła? Tak? Wydaje mi się, że czasami ona lepiej Cię zrozumie niż inna matka. Wiedząc jak czasami bywa ciężko i to bez dzieci, pewnie jest w stanie sobie wyobrazić, co dzieje się, gdy one są. Sama na pewno wiesz, że najsurowiej oceniają inne matki. Bo one też mają tą magiczną licencję na wychowanie

Nikt nie oceni Cię tak, jak inna matka

Inne matki wiedzą jak karmić, jak przewijać, kiedy rozszerzyć dietę, pójść pierwszy raz na basen, jak odpieluchować dziecko, co powiedzieć nauczycielce w szkole i jak wybrać sukienkę na komunię. Wiedzą absolutnie wszystko! Zawsze są w gotowości, by udzielić komuś dobrej rady. Nawet, jeśli jej zupełnie nie potrzebuje.

Ja też jestem matką, też wiele przeszłam, ale nie wydaje mi się,żebym miała prawo oceniania innej matki. Jeśli poprosi o pomoc, mogę powiedzieć co sprawdziło się u mnie, ale nie daję gwarancji na sukces. Wiem, co zrobić gdy półtoraroczne dziecko upadnie i wbije sobie nowiutkie ząbki w podniebienie, wiem co zrobić, gdy ma chorą nerkę, czy boi się występów na scenie. Umiem też pocieszysz, przytulić i rozśmieszyć. U mnie pewne rzeczy działają, ale czy zadziałają u Ciebie? Nie wiem.

A nie jestem byle kim, mam drugi stopień wtajemniczenia – posiadam dwie córki. Z drugiej strony, to jaka ze mnie matka. Miałam dwa wydobycia, więc co ja właściwie wiem o porodzie. A to przecież jeden z najważniejszych matczynych tematów! Nie jest ważne, że skurcze parte trwały 2 godziny, a cały poród około 18h, zanim mnie pokroili. Że później dostałam krwotoku, a nerki przestały pracować. Grunt, że to wydobycie, a nie poród.

Nie masz dzieci, nie znasz się

Rozwinęłam się, ale do brzegu. Wróćmy do tematu tych bezdzietnych. Ostatnio narzekałam na stertę prania, taką po sufit! Nie chciało mi się składać, a ta sterta rosła i rosła. Odezwała się do mnie bezdzietna koleżanka z radą, żebym włączyła serial i łatwiej pójdzie. Podziękowałam i nie omieszkałam dodać, że przy dzieciach to jest tyyyyle prania, że nawet się nie domyśla. Rzuciłam tak bez intencji i podtekstu, tak zwyczajnie. I dostałam obuchem w łeb – “Wiem jak to jest, mam 6tkę rodzeństwa”. No tak, o tym zapomniałam. I co, ona wie coś o dzieciach, skoro jest najstarsza, czy myślisz, że nie powinna dawać rad?

A gdy rozmawiasz z przedszkolanką, która jeszcze nie założyła rodziny, to ona się zna na dzieciach czy nie? Skoro skończyła studia kierunkowe i od 5 lat każdy dzień roboczy spędza z małymi potworami.

Nie bądź krytyczna dla kobiet, które dzieci nie mają. Może nie wiedzą wszystkiego, ale czasami są w stanie doradzić i pomóc, gdy stoją z boku. Gdy nie uczestniczą w wyścigu matek. Nie każda te dzieci musi mieć. Jeśli nie ma ochoty, nie czuje potrzeby lub po prostu nie może ich mieć, nie jest gorsza. Traktuj innych ludzi tak, jakbyś chciała być traktowana. Bo to jest tak jak z byciem lekarze, czy żeby być dobrym kardiologiem, trzeba mieć chore serce?

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj