Konkurs dla dzieci, czy dla mam?

Uważam, że idea konkursów dla dzieciaków jest fajna, ale… no właśnie zawsze jest jakieś “ale”. Fajna, jeśli dziecko chce wziąć udział w takim przedsięwzięciu i samodzielnie wykona pracę.

Konkurs plastyczny

Najpopularniejszymi konkursami dla maluchów, które często organizują przedszkola są te plastyczne. Jeśli mają ochotę wziąć w nim udział i stworzyć własnoręczne dzieło – fajnie! To okazja na rozwinięcie umiejętności, sprawdzenie się i pierwszy sukces. Oczywiście małe, nieporadne rączki nie zawsze wykonują dokładne i przemyślane dzieło, ale dla każdej mamy taka praca jest pewnie najpiękniejszą z możliwych. No właśnie, ale czy oby na pewno?

Konkurs dla dzieciaków, czy mam?

Przez kilka lat mam okazję obserwowania takich konkursów i dziecięcych prac. Często mam jednak wrażenie, że to nie maluch wykonał zadanie, a… jego mama. I tu pojawia się pytanie – dla kogo tworzone są te konkursy? Czy chodzi o zabawę i spełnienie dziecięcej chęci wzięcia w niej udziału, czy przygotowanie najpiękniejszej pracy przez jego mamę?

Nie, nie ma nic złego w tym, że pomożesz swojemu dziecku, o ile to nie będzie Twoja praca. Jeśli nie narzucisz mu swojej koncepcji, nie narysujesz pięknych, dokładnych linii i nie przykleisz idealnie wszystkich przygotowanych form. To świetna okazja na to, by razem stworzyć coś wyjątkowego, spędzić czas przy stole, ubrudzić ręce i zobaczyć uśmiech na jego ustach. Co jednak w sytuacji, gdy to Ty przejmujesz inicjatywę, a dziecko grzecznie siedzi obok i patrzy?

Jeśli przedszkole lub szkoła organizowałaby konkurs dla mam, pewnie na plakacie znalazła by się taka informacja. I to pewnie Ty mogłabyś wygrać główną nagrodę, a potem pękać z dumy. Tylko… zazwyczaj to konkurs dla maluchów.

Czy lubisz, gdy ktoś decyduje za Ciebie?

Wiesz, masz jakiś pomysł, chcesz go zrealizować, a tu przychodzi inna osoba i robi to zupełnie inaczej. Dodatkowo kilka razy wytyka Ci, że w sumie to Twój pomysł był średni, a Twoje wykonanie pewnie będzie dalekie od ideału. Co Ty na to? Lubisz, gdy ktoś decyduje za Ciebie i stwierdza, że zupełnie się do czegoś nie nadajesz, a on zrobi to lepiej?

Daj dziecku wolność działania

Pozwól na samodzielność, na dumę z siebie, na wolność działania. Doceń te koślawe kwiatki, przechylające się drzewa i nie narzekaj, że pies ma pięć łap. Pomóż zrealizować pomysł, a potem zachwyć się jego wykonaniem. Daj mu powód do dumy, doceń pracę i powiedz, że jest najpiękniejsza. Buduj w maluchu pewność siebie, pokaż, że jest ważny.

Wiem, że chcemy dla dzieci jak najlepiej, a przecież mamine ręce niejednokrotnie robią coś lepiej. Ale wtedy jest to Twój sukces, nie jego. Jeśli nawet wygra dzięki Twojemu zaangażowaniu, to nie będzie to jego nagroda, a Twoja! Może będziesz zadowolona i pochwalisz się koleżankom, ale czy wspomnisz, że całą robotę odwaliłaś Ty?

Życie to nie tylko sukcesy

No właśnie, życie nie jest usłane wyłącznie różami. Składa się z sukcesów, ale też porażek. Pewnie sama dobrze o tym wiesz. Nie zawsze wygrywamy. Pokaż dzieciakowi, że mimo tego, że nie zajął pierwszego miejsca, Ty jesteś dumna. Że czasami trzeba ponieść klęskę, może nawet upaść i potłuc sobie dupę, ale sztuką jest podnieść się, otrzepać i iść dalej. Pokaż dziecku, że życie ma dwie strony medalu, a jeśli coś się nie uda, to nie koniec świata.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj