Jak i gdzie oddać włosy na perukę?

Kiedy dziewczynki postanowiły ściąć włosy, od razu pomyślałam o oddaniu ich na peruki dla chorych maluchów. Pomysł spotkał się z ogromnym entuzjazmem, ale na ścięcie musiały jednak poczekać kilka miesięcy, żeby włosy starszej nieco urosły. Akcja zakończyła się sukcesem, a ja mam dla Ciebie garść informacji o tym jak i gdzie oddać włosy na peruki dla dzieci.

Czy każda dziewczynka musi mieć długie włosy?

Nie, nie każda mała dziewczynka musi mieć długie włosy, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma na to ochoty. Rozumiem, że rodzice często przywiązują się do pięknych kitek lub niesfornych loków, ale… to tylko włosy. Być może moje podejście wynika z tego, że będąc małą dziewczynką zawsze musiałam mieć długie włosy. Mój tata preferował takie fryzury i każda próba wyproszenia skrócenia kończyła się fiaskiem. Podcinanie tak, ale nic więcej.

Wiesz kiedy ścięłam je mocniej po raz pierwszy? W wakacje między klasą maturalną a pierwszym rokiem studiów. Siostra z zacięciem fryzjerskim zrobiła mi boba, takiego za ucho. Ale to nie koniec rozliczania się z zakazami! Na trzecim roku studiów zaszalałam i ścięłam włosy na krótko! Obiecałam sobie wtedy, że nie będę nigdy zmuszać moich córek (których nie było jeszcze w planach), że o długości włosów będą decydowały samodzielnie.

Tak, jestem naturalną brunetką i wiem, że kolor włosów zmienił sporo w moim wyglądzie 🙂

Czy w takim razie każda dziewczynka musi mieć długie włosy? Nie, tylko ta, która tego chce!

Piękna inicjatywa rozwiewa wątpliwości

Mimo mojego podejścia do sprawy ścięcia, gdzieś tam w środku lekki żal był. Zwłaszcza u młodszej, która ma piękne gęste włosy. Klamka jednak zapadła, dziewczyny marzyły o krótkich fryzurach. Sprawdziłam wtedy w jaki sposób można oddać włosy na perukę dla dzieciaków i pierwsze, co było mocno podkreślone – musiały mieć określoną długość. To absolutne minimum. W związku z tym Zosia musiała trochę poczekać, Julia solidarnie zrobiła to samo.

I wiesz, najbardziej cieszę się z tego, że gdy opowiedziałam o akcji, one bardzo mocno wczuły się w temat. Zadawały pytania, rozmawiały ze mną o chorobie i tym, że na pewno ktoś bardzo ucieszy się z tej peruki. Opowiadały też bliskim i koleżankom o tym, co zamierzają zrobić. A ja? Ja byłam cholernie dumna, że dziewczyny tak do tego podeszły i z taką dumą mówiły o całej akcji.

Włosy na peruki – wymagania

Chcąc oddać włosy należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest taka, że obecnie włosy muszą mieć min. 35 cm. Wcześniej było to nieco mniej, ale od stycznia 2023 zmieniono wymagania i minimum ustalone jest na 35 cm. Chodzi o włosy przed zapleceniem w warkoczyk, bo właśnie w takiej formie należy wysłać je do fundacji.

Włosy nie mogą być rozjaśniane – niestety ich struktura nie nadaje się do stworzenia z nich peruki. Można oddać te farbowane na ciemno, najlepsze będą jednak te naturalne. Włosy nie mogą być też po trwałej ondulacji i prostowaniu keratynowym.

Przed ścięciem włosy powinny być umyte, ale nie można nakładać na nie odżywki. Po jej użyciu mogą być śliskie i lejące, co utrudni pracę perukarzom. Pamiętaj też, żeby były suche, gdy włożysz je do koperty.

Ile włosów oddać dla Rak’n’Rolla?

Jeśli chcesz oddać włosy na Rak’n’Rolla muszą mieć one minimum 35 cm długości. Jest to absolutnie warunek konieczny, aby móc przygotować odpowiednią perukę. W przypadku, gdy brakuje Ci kilku centymetrów, najlepiej więc jeszcze zaczekać.

Jak oddać włosy – krok po kroku

  1. Umyte i wysuszone włosy dzielimy na kilka pasm lub jedno, jeśli włosy są ciemnie.
  2. Odmierzamy minimum 35 cm, ściskamy mocną gumką recepturką nieco poniżej planowanego cięcia, a następnie zaplatamy warkoczyki i ponownie używamy gumki.
  3. Obcinamy warkocze mniej więcej 2 cm nad gumką i oznaczamy karteczką nasadę włosów.
  4. Suche warkocze zawijamy w ręcznik papierowy, dołączamy oświadczenie o zgodzie na przekazanie i wkładamy do koperty.

Dziewczynki ścięły włosy bez mrugnięcia okiem! Na koniec zażyczyły sobie kolorowe pasemka i… loki. Zosia przekazała dzieciakom jeden warkocz o długości 25 cm, Julka oddała 29 cm warkocza i dwa prawie 30 cm pasma. Wtedy te długości wystarczyły, teraz należy oddawać już min. 35 cm 🙂

Gdzie oddać włosy na perukę?

Szukając fundacji, która przyjmie włosy dziewczynek, znalazłam dwa miejsca:

Nam zależało na tym, żeby włosy dziewczynek poszybowały do dzieciaków. Mimo tego, że szanuję, uwielbiam i wspieram od lat Rak’n’Roll, wybór padł na Fundację WeGirls, która przekazuje włosy na dziecięce peruki.

Na stronie Rak’n’Roll znajdziesz też szczegółowe informacje dotyczące oddawania włosów oraz listę współpracujących salonów –> jak oddać włosy na perukę.

Gdzie wysłać włosy?

Rak’n’RollWeGirls
al. Wilanowska 313A,
02-665 Warszawa z dopiskiem: Daj Włos!
( Nie zawijaj włosów w oświadczenie – bardzo ułatwi to pracę Fundacji)
ul. Grochowska 341/89
03-822 Warszawa
Gdzie wysłać włosy na peruki?
.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

  1. Jest Pani wspaniałą mamą, która od malutkiego uczy własciwych postaw. Dzielenie się, zwlaszcza osobom skrzywdzonym przez los, jest czymś wspanialym…

  2. A czy chłopiec też może oddać włosy na perukę? Myślę że dla Fundacji to bez różnicy, ale wszędzie się pisze o dziewczynkach, a coraz więcej chłopców odważą się zapuszczać włosy… W końcu i tak je zetną, szkoda żeby się zmarnowały. Gorzej tylko o fryzurę – ciężko o dobrego fryzjera dla chłopca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj