Dzieci

Jak i gdzie oddać włosy na perukę dla dzieci?

włosy na perukę rak dzieci

Kiedy dziewczynki postanowiły ściąć włosy, od razu pomyślałam o oddaniu ich na peruki dla chorych maluchów. Pomysł spotkał się z ogromnym entuzjazmem, ale na ścięcie musiały jednak poczekać kilka miesięcy, żeby włosy starszej nieco urosły. Akcja zakończyła się sukcesem, a ja mam dla Ciebie garść informacji o tym jak i gdzie oddać włosy na peruki dla dzieci.

Czy każda dziewczynka musi mieć długie włosy?

Nie, nie każda mała dziewczynka musi mieć długie włosy, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma na to ochoty. Rozumiem, że rodzice często przywiązują się do pięknych kitek lub niesfornych loków, ale… to tylko włosy. Być może moje podejście wynika z tego, że będąc małą dziewczynką zawsze musiałam mieć długie włosy. Mój tata preferował takie fryzury i każda próba wyproszenia skrócenia kończyła się fiaskiem. Podcinanie tak, ale nic więcej.

Wiesz kiedy ścięłam je mocniej po raz pierwszy? W wakacje między klasą maturalną a pierwszym rokiem studiów. Siostra z zacięciem fryzjerskim zrobiła mi boba, takiego za ucho. Ale to nie koniec rozliczania się z zakazami! Na trzecim roku studiów zaszalałam i ścięłam włosy na krótko! Obiecałam sobie wtedy, że nie będę nigdy zmuszać moich córek (których nie było jeszcze w planach), że o długości włosów będą decydowały samodzielnie.

Tak, jestem naturalną brunetką i wiem, że kolor włosów zmienił sporo w moim wyglądzie 🙂

Czy w takim razie każda dziewczynka musi mieć długie włosy? Nie, tylko ta, która tego chce!

Piękna inicjatywa rozwiewa wątpliwości

Mimo mojego podejścia do sprawy ścięcia, gdzieś tam w środku lekki żal był. Zwłaszcza u młodszej, która ma piękne gęste włosy. Klamka jednak zapadła, dziewczyny marzyły o krótkich fryzurach. Sprawdziłam wtedy w jaki sposób można oddać włosy na perukę dla dzieciaków i pierwsze, co było mocno podkreślone – musiały mieć 25 cm długości. To absolutne minimum. W związku z tym Zosia musiała trochę poczekać, Julia solidarnie zrobiła to samo.

I wiesz, najbardziej cieszę się z tego, że gdy opowiedziałam o akcji, one bardzo mocno wczuły się w temat. Zadawały pytania, rozmawiały ze mną o chorobie i tym, że na pewno ktoś bardzo ucieszy się z tej peruki. Opowiadały też bliskim i koleżankom o tym, co zamierzają zrobić. A ja? Ja byłam cholernie dumna, że dziewczyny tak do tego podeszły i z taką dumą mówiły o całej akcji.

Włosy na peruki – wymagania

Chcąc oddać włosy należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest taka, że muszą mieć długość minimum 25 cm. Chodzi o włosy przed zapleceniem w warkoczyk, bo właśnie w takiej formie należy wysłać je do fundacji.

Włosy nie mogą być rozjaśniane – niestety ich struktura nie nadaje się do stworzenia z nich peruki. Można oddać te farbowane na ciemno, najlepsze będą jednak te naturalne. Włosy nie mogą być też po trwałej ondulacji i prostowaniu keratynowym.

Przed ścięciem włosy powinny być umyte, ale nie można nakładać na nie odżywki. Po jej użyciu mogą być śliskie i lejące, co utrudni pracę perukarzom. Pamiętaj też, żeby były suche, gdy włożysz je do koperty.

Jak oddać włosy – krok po kroku

  1. Umyte i wysuszone włosy dzielimy na kilka pasm lub jedno, jeśli włosy są ciemnie.
  2. Odmierzamy minimum 25 cm, ściskamy mocną gumką recepturką nieco poniżej planowanego cięcia, a następnie zaplatamy warkoczyki i ponownie używamy gumki.
  3. Obcinamy warkocze mniej więcej 2 cm nad gumką i oznaczamy karteczką nasadę włosów.
  4. Suche warkocze zawijamy w ręcznik papierowy, dołączamy oświadczenie o zgodzie na przekazanie i wkładamy do koperty.

Dziewczynki ścięły włosy bez mrugnięcia okiem! Na koniec zażyczyły sobie kolorowe pasemka i… loki. Zosia przekazała dzieciakom jeden warkocz o długości 25 cm, Julka oddała 29 cm warkocza i dwa prawie 30 cm pasma. Nie zmierzyłam dokładnie przed zapleceniem, za duże emocje 🙂

Gdzie oddać włosy na perukę?

Szukając fundacji, która przyjmie włosy dziewczynek, znalazłam dwa miejsca:

Nam zależało na tym, żeby włosy dziewczynek poszybowały do dzieciaków. Mimo tego, że szanuję, uwielbiam i wspieram od lat Rak’n’Roll, wybór padł na Fundację WeGirls, która przekazuje włosy na dziecięce peruki.

Organizacja ta wspiera dzieci chore oraz przeciwdziała społecznemu ich wykluczeniu. Główną akcją jest właśnie zbiórka włosów na peruki dla dzieci chorych, po chemioterapii lub po operacjach. #GestPrzyjaźni

Gdzie dokładnie należy wysłać? Poniżej adres.

Fundacja Przyjaźni WeGirls

ul. Grochowska 341/89

03-822 Warszawa

3 komentarze

  1. Jest Pani wspaniałą mamą, która od malutkiego uczy własciwych postaw. Dzielenie się, zwlaszcza osobom skrzywdzonym przez los, jest czymś wspanialym…

  2. A czy chłopiec też może oddać włosy na perukę? Myślę że dla Fundacji to bez różnicy, ale wszędzie się pisze o dziewczynkach, a coraz więcej chłopców odważą się zapuszczać włosy… W końcu i tak je zetną, szkoda żeby się zmarnowały. Gorzej tylko o fryzurę – ciężko o dobrego fryzjera dla chłopca.

Leave a Response