“Dobry start” z 300 plus – wniosek, wypłata i terminy

Rządowy program o nazwie “Dobry start” to wsparcie finansowe zakładające 300 zł na każde dziecko, które rozpoczęło naukę w szkole. Przygotowałam dla Ciebie garść najważniejszych informacji. Sprawdź, jak i kiedy złożyć wniosek, kiedy wypłata 300 plus i jakie terminy powinnaś zapamiętać.

300 plus – co to jest?

Każdy rodzic i opiekun, którego dziecko rozpoczyna lub kontynuuje naukę w szkole, może ubiegać się o dodatkowe świadczenie pieniężne. Gwarantuje to program rządowy “Dobry start”, czyli forma jednorazowego wsparcia finansowego. Potocznie nazywany jest też “300 plus”, bo wysokość świadczenia to 300 zł.

Pieniądze powinny zostać przeznaczone na wyprawkę szkolną każdego ucznia, który rozpoczyna rok szkolny. Ustawodawca nie określa, co można kupić za te pieniądze, dlatego masz dowolność w rozdysponowaniu tejże kwoty.

Kto może złożyć wniosek o 300 plus?

Komu właściwie przysługuje dodatkowe świadczenie? Jest ono dedykowane rodzicom, opiekunom i osobom, które sprawują pieczę nad dzieckiem uczęszczającym do szkoły. 300 plus dostanie każdy, kto opiekuje się dzieckiem (bez względu na dochód):

  • zdrowym, uczęszczającym do szkoły – do 20. roku życia;
  • niepełnosprawnym, uczęszczającym do szkoły – do 24. roku życia.

Należy pamiętać też, że chodzi jedynie o naukę w szkole podstawowej lub średniej, uczenie wyższe nie są objęte programem.

Jak jednak ustawodawca definiuje osobę, która może złożyć wniosek o 300 plus? Taką możliwość ma:

  • rodzic dziecka, opiekun prawny lub faktyczny;
  • rodzina zastępcza lub opiekun z rodzinnego domu dziecka;
  • dyrektor placówki, w której przebywa dziecko;
  • osoba ucząca się, która jest pełnoletnia i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców.

Jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców, pieniądze należą się tej osobie, która faktycznie zajmuje się dzieckiem. Świadczenie to można podzielić na dwie części (po 150 zł), jeśli rodzice sprawują opiekę naprzemienną.

Czy na dziecko w zerówce przysługuje 300 zł?

Program “Dobry start” dedykowany jest wsparciu wyprawki szkolnej. Nie dostanie go rodzic lub opiekun, którego dziecko chodzi do zerówki.

Pamiętaj też, że nawet jeśli Twoje dziecko zaczyna zerówkę szkolną, pieniądze Ci się nie należą. Klasa zerowa jest formą przygotowania do szkoły, ale nie została objęta programem “Dobry start”.

Jak złożyć wniosek 300 plus?

Wniosek o świadczenie z programu “Dobry start” można było złożyć na dwa sposoby – elektronicznie lub tradycyjnie. Od 1 lipca 2021 pozostała już wyłącznie droga elektroniczna. Świadczenie to wypłaca obecnie ZUS, nie są już za to odpowiedzialne urzędy gminy, miasta czy ośrodki pomocy społecznej. Wypłata środków przebiega bezgotówkowo – pieniądze wpłyną na wskazany rachunek bankowy.

Wniosek należy wypełnić przez Internet – możesz skorzystać z jednej z 3 możliwości:

Ile trwa złożenie wniosku, czy potrzebuję wielu informacji?

Złożenie wniosku przez internet trwa kilka minut. To bardzo podobna procedura do tej z “500+” – wystarczy wpisać podstawowe dane i zatwierdzić wniosek. Ja loguję się zawsze przez stronę mojego banku. Wystarczy odszukać odpowiedni wniosek, wypełnić wskazane pola i kliknąć przycisk “wyślij”. I już, po wszystkim! Na maila dostałam potwierdzenie, a potem mailowo nadeszła też decyzja.

Terminarz – kiedy składać wniosek i do kiedy wypłata 300 plus?

Wniosek o dodatkowe świadczenie 300 plus można składać wyłącznie w konkretnym terminie, nie jest to program całoroczny. Trzeba zapamiętać, więc kilka dat, które ustawodawca wyznaczył, jako wiążące.

Od kiedy można składać wniosek?

Wnioski można składać od 1 lipca wyłącznie drogą elektroniczną (Empatia, PUE ZUS, konto bankowe).

Do kiedy składać wniosek 300 plus?

W programie “Dobry start” dokładnie określono ostateczną datę końcową. Wniosek możesz złożyć wyłącznie do 30 listopada, jeśli się spóźnisz – pieniądze przepadną. Instytucje odpowiedzialne za to świadczenie będą odrzucać wszystkie prośby o wypłacenie pieniędzy, które wpłyną później niż 30 listopada.

Kiedy wypłata 300 plus?

Trzeba pamiętać, że im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej dostaniesz pieniądze. Jak w takim razie wygląda sytuacja i kiedy wypłata 300 plus?

Jeśli złożysz wniosek w lipcu lub sierpniu, pieniądze powinny być na Twoim koncie najpóźniej 30 września. Czas na jego złożenie masz do 30 listopada, ale wtedy poczekasz nieco dłużej. Każda osoba, która złoży wniosek 300 plus we wrześniu, w październiku lub listopadzie, będzie musiała poczekać na świadczenie do 2 miesięcy. Oczywiście, pieniądze mogą pojawić się na koncie szybciej, ale ustawodawca określił maksymalny czas na wypłatę.

300 plus – przydatne strony

Więcej informacji dotyczących pieniędzy na wyprawkę szkolną znajdziesz na stronach:

https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start

https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi-dot-programu-dobry-start

Znajdziesz tam najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące Programu Dobry Start.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj