Dzieci

“Dobry start” z 300 plus – wniosek, wypłata i terminy

300 plus dobry start300 plus Dobry Start

Rządowy program o nazwie “Dobry start” to wsparcie finansowe zakładające 300 zł na każde dziecko, które rozpoczęło naukę w szkole. Przygotowałam dla Ciebie garść najważniejszych informacji. Sprawdź, jak i kiedy złożyć wniosek, kiedy wypłata 300 plus i jakie terminy powinnaś zapamiętać.

300 plus – co to jest?

Każdy rodzic i opiekun, którego dziecko rozpoczyna lub kontynuuje naukę w szkole, może ubiegać się o dodatkowe świadczenie pieniężne. Gwarantuje to program rządowy “Dobry start”, czyli forma jednorazowego wsparcia finansowego. Potocznie nazywany jest też “300 plus”, bo wysokość świadczenia to 300 zł.

Pieniądze powinny zostać przeznaczone na wyprawkę szkolną każdego ucznia, który rozpoczyna rok szkolny. Ustawodawca nie określa, co można kupić za te pieniądze, dlatego masz dowolność w rozdysponowaniu tejże kwoty.

Kto może złożyć wniosek o 300 plus?

Komu właściwie przysługuje dodatkowe świadczenie? Jest ono dedykowane rodzicom, opiekunom i osobom, które sprawują pieczę nad dzieckiem uczęszczającym do szkoły. 300 plus dostanie każdy, kto opiekuje się dzieckiem (bez względu na dochód):

  • zdrowym, uczęszczającym do szkoły – do 20. roku życia;
  • niepełnosprawnym, uczęszczającym do szkoły – do 34. roku życia.

Jak jednak ustawodawca definiuje osobę, która może złożyć wniosek o 300 plus? Taką możliwość ma:

  • rodzic dziecka, opiekun prawny lub faktyczny;
  • rodzina zastępcza lub opiekun z rodzinnego domu dziecka;
  • dyrektor placówki, w której przebywa dziecko;
  • osoba ucząca się, która jest pełnoletnia i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców.

Jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców, pieniądze należą się tej osobie, która faktycznie zajmuje się dzieckiem. Świadczenie to można podzielić na dwie części (po 150 zł), jeśli rodzice sprawują opiekę naprzemienną.

Pamiętaj też, że nawet jeśli Twoje dziecko zaczyna zerówkę szkolną, pieniądze Ci się nie należą. Klasa zerowa jest formą przygotowania do szkoły, ale nie została objęta programem “Dobry start”.

Jak złożyć wniosek 300 plus?

Wniosek o świadczenie z programu “Dobry start” można złożyć na dwa sposoby – elektronicznie lub tradycyjnie. Nie ma znaczenia, jak Twój wniosek dotrze do instytucji zajmującej się tym tematem, ale warto wiedzieć, że wnioski internetowe rozpatrywane są szybciej.

Zacznijmy od tradycyjnego podejścia – dokumenty składasz w odpowiedzialnej za temat placówce (urząd gminy lub miasta, ośrodek pomocy społecznej itp). Można wysłać je również drogą pocztową, ponieważ nie jest wymagana osobista obecność składającego.

Prostszym i szybszym sposobem będzie wypełnienie wniosku przez internet. Możesz skorzystać z jednej z 3 możliwości:

Ile trwa złożenie wniosku, czy potrzebuję wielu informacji?

Złożenie wniosku przez internet trwa kilka minut. To bardzo podobna procedura do tej z “500+” – wystarczy wpisać podstawowe dane i zatwierdzić wniosek. Ja logowałam się przez stronę banku. Odszukałam tam odpowiedni wniosek, wypełniłam wskazane pola i kliknęłam przycisk wyślij. I już, po wszystkim! Na maila dostałam potwierdzenie, a potem mailowo nadeszła też decyzja.

Wzór wniosku 300 plus

Jeśli chcesz złożyć wniosek drogą tradycyjną, powinnaś wydrukować, wypełnić i podpisać wniosek. Wzór wniosku na 300 plus znajdziesz na poniższej stronie:

https://www.gov.pl/web/rodzina/wzor-wniosku-o-swiadczenie-dobry-start

Terminarz – kiedy składać wniosek i do kiedy wypłata 300 plus?

Wniosek o dodatkowe świadczenie 300 plus można składać wyłącznie w konkretnym terminie, nie jest to program całoroczny. Trzeba zapamiętać, więc kilka dat, które ustawodawca wyznaczył, jako wiążące.

Od kiedy można składać wniosek?

Wnioski można składać od 1 lipca, ale wyłącznie drogą elektroniczną (Empatia, PUE ZUS, konto bankowe). Jeśli wolisz podejście tradycyjne, musisz poczekać do 1 sierpnia.

Do kiedy składać wniosek 300 plus?

W programie “Dobry start” dokładnie określono ostateczną datę końcową. Wniosek możesz złożyć wyłącznie do 30 listopada, jeśli się spóźnisz – pieniądze przepadną. Instytucje odpowiedzialne za to świadczenie będą odrzucać wszystkie prośby o wypłacenie pieniędzy, które wpłyną później niż 30 listopada.

Kiedy wypłata 300 plus?

Trzeba pamiętać, że im szybciej złożysz wniosek, tym szybciej dostaniesz pieniądze. Zwłaszcza, gdy zdecydujesz się na drogę elektroniczną. Jak w takim razie wygląda sytuacja i kiedy wypłata 300 plus?

Jeśli złożysz wniosek w lipcu lub sierpniu, pieniądze powinny być na Twoim koncie najpóźniej 30 września. Czas na jego złożenie masz do 30 listopada, ale wtedy poczekasz nieco dłużej. Każda osoba, która złoży wniosek 300 plus we wrześniu, w październiku lub listopadzie, będzie musiała poczekać na świadczenie do 2 miesięcy. Oczywiście, pieniądze mogą pojawić się na koncie szybciej, ale ustawodawca określił maksymalny czas na wypłatę.

300 plus – przydatne strony

Więcej informacji dotyczących pieniędzy na wyprawkę szkolną znajdziesz na stronach:

https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start

https://www.gov.pl/web/rodzina/pytania-i-odpowiedzi-dot-programu-dobry-start

Znajdziesz tam najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące Programu Dobry Start.

Leave a Response