Cebularze – przepis na lubelski rarytas

Nie wiem, czy znasz lubelskie cebularze, ale jeśli lubisz ciasto drożdżowe, to powinnaś ich spróbować! Te pyszne placki są wizytówką lubelskiej kuchni. Można je kupić także w innych regionach Polski, ale te w większości piekarni, nie smakują tak dobrze, jak te domowe.

Cebularze – przepis z Lublina

Na czym polega fenomen płaskich bułek z cebulą? To receptura przedwojennej kuchni żydowskiej. W 2007 roku ten przysmak został wpisany na listę produktów tradycyjnych, a od sierpnia 2014 chroni go prawo Unii Europejskiej – został produktem regionalnym. Pyszne, chrupiące ciasto i cebula z makiem, to zadziwiająco dobre połączenie. Ja czasami dodaję trochę boczku, bo mam w domu fanów mięsa. Te tradycyjne, prawdziwe, są oczywiście podawane wyłącznie w wersji jarskiej.

Na cebularze przepis jest krótki, a wykonanie potrawy nieskomplikowane. Najdłużej trwa przygotowanie ciasta, jak na drożdżowe przystało.

Przepis na cebularze lubelskie

Ciasto (około 12 porcji)

  • 500 g mąki (podobno najlepsza jest krupczatka)
  • 50 g świeżych drożdży (lub około 20 g suchych)
  • łyżka cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 jajko
  • szklanka ciepłego mleka
  • 50 g masła

Farsz

  • 3 średnie cebule
  • 3 łyżki maku
  • 2 łyżki oleju
  • łyżeczka soli

Jak zrobić cebularze

Zacznij od przygotowania farszu, najlepiej, gdy postoi on kilka godzin lub nawet całą noc w słoiku. Cebulę kroisz w kostkę, przelewasz wrzątkiem i odcedzasz na sitku. Przekładasz do słoika, dodajesz mak, sól i olej. Wszystko dokładnie mieszasz, zakręcasz słoik, a gdy ostygnie – wkładasz do lodówki.

Z ciastem jest oczywiście trochę więcej zabawy, wszystkiemu winne są drożdże. Najpierw zaczyn – kruszysz drożdże do miski, dodajesz cukier, dwie czubate łyżki mąki i pół szklanki ciepłego (ale nie gorącego) mleka. Odstawiasz na bok i czekasz, aż ruszy. Gdy zrobi się pianka, dorzucasz przesianą mąkę i resztę składników do miski, no i… ugniatasz. Warto dobrze wyrobić ciasto, dzięki temu, będzie ono miękkie i puszyste po upieczeniu. Odstawiasz na chwilkę do ciepłego miejsca i przykrywasz szmatką.

Po około 10-15 minutach, dzielisz ciasto na 12 części, robisz malutkie kuleczki, które następnie rozwałkowujesz. Na powstałe placuszki kładziesz farsz i czekasz, aż wyrosną. Najlepiej położyć je od razu na blachę posmarowaną olejem, nie będziesz ich musiała już przekładać. Po wyrośnięciu wkładasz do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczesz do momentu, aż się zarumienią, czyli około 20 minut.

Potem wystarczy już tylko podać na talerze i patrzeć jak znikają w magicznym tempie. Smacznego!

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj