Zamawiać paczki w koronaczasie, czy odpuścić?

Zakupy online i dostarczanie paczek do setek polskich domów, to obecnie temat bardzo na czasie. Bo zamawiać, czy nie? Z jednej strony nasze potrzeby i przedsiębiorstwa, które tak ratują biznesy, z drugiej kurierzy. Nie ma idealnego rozwiązania, a wszyscy jesteśmy w układzie naczyń powiązanych. Dlaczego? Już spieszę z odpowiedzią!

Potrzeba klienta

Wiele osób mówi, że paczki zamawiają nudzące się w domach kobiety. I być może jest to w jakimś stopniu prawda, ale stawiam, że wiele z nas chce kupić coś bardzo potrzebnego. Pieluchy, leki, nowy komputer do zajęć online, mąkę i drożdże, lżejsze kurtki dla dzieci. Mamy wiele codziennych potrzeb, które towarzyszą nam bez względu na to, co dzieje się na świecie. Oczywiście, z części możemy zrezygnować, ale ciężko jest zupełnie pozbyć się potrzeb.

Nie możemy odwiedzić wielu sklepów, które obecnie są zamknięte, czasami nie możemy zadbać też o bliskich, którzy są daleko. Zamawiamy, więc babci zakupy pod drzwi lub prezent dla kilkuletniej chrześnicy, która przyjęcia w tym roku nie będzie miała. Oczywiście, nie zachęcam do zasypania sklepów online bezsensownymi zamówieniami, do wielu malutkich przesyłek, zamiast jednego, większego zamówienia, ale nie dajmy się zwariować!

Bo wiesz, to nasze zamawianie, to nie tylko potrzeba klienta i zakupy prosto pod drzwi. To także praca dla kurierów i zysk dla przedsiębiorców. Ale skoro o kurierach…

Praca kurierów

Im więcej zamawiamy, tym kurierzy mają więcej pracy. Muszą odwiedzić większą liczbę domów i przenieść o wiele więcej paczek niż zwykle. Czy zatem dokładać im pracy? Z jednej strony to trochę nie fair, żeby pracowali więcej, z drugiej jednak – mają pracę. Jeśli masowo przestaniemy zamawiać, oni mogą zostać z dnia na dzień bez środków do życia. Powoli zaczynają się zwolnienia, widać to nie tylko w USA, gdzie bezrobocie drastycznie skoczyło, ale również w Polsce. Im dłużej trwa koronaczas, tym więcej osób zostanie bez pracy.

Tu znowu apeluję o umiar i o poszanowanie pracy kurierów. Firmy wdrożyły systemy bezpieczeństwa – nie wymaga się już podpisu, a paczki zostawiane są często pod drzwiami. Kurierzy mają płyny, rękawiczki i maseczki. Nie wszyscy, ale zdecydowana większość tak. Bądźmy dla nich wyrozumiałe, nie denerwujmy się i cieszmy, że ktoś może dowieźć nam do domu potrzebne produkty. Istnieją też Paczkomaty, w których można przecież odebrać przesyłkę praktycznie bezdotykowo. No i człowiek ma mniej pracy, bo dowozi kilkadziesiąt w jedno miejsce. Zamawiajmy z głową, ale przestawajmy zupełnie, bo na końcu są firmy, które napędzają gospodarkę.

Wsparcie gospodarki

Całe te zakupy online, kurierzy i my to system naczyń powiązanych. Dzięki temu, że my wydamy pieniądze, a kurier nie straci pracy, w pewien sposób ratujemy też naszą gospodarkę. Zyski przedsiębiorstw są mniejsze, ale dzięki zakupom internetowym nie spadają do zera. Każda z nas chce przecież wrócić do normalności, właściciele też. Zachęcam zwłaszcza do zakupów u rodzimych przedsiębiorców, którzy tworzą rynek. Nie dajmy im zginąć, bo sytuacja i tak jest napięta.

Szacunek, umiar i wsparcie – to trzy słowa, które mam w głowie myśląc o zakupach online. Wiem, że kuszą wyprzedaże w sieciówkach, ale pomyślmy też o dobrych jakościowo produktach polskich biznesów. Czasami warto kupić mniej, ale mieć produkt na dłużej. Wiele firm zaangażowało się też w walkę z koronawirusem – przekazują pieniądze dla szpitali, szyją maseczki, gotują darmowe posiłki dla służby zdrowia. Wiem, że nie można teraz szaleć z pieniędzmi, ale jeśli mamy je wydać, to z głową.

Robić zakupy w internecie, czy nie?

Ja jestem zdecydowanie na tak! Bądźmy miłe, wyrozumiałe i kupujmy z głową. Miejmy na uwadze swoje potrzeby, pracę kurierów i stan polskiej gospodarki, której będzie ciężko podnieść się z kolan. Wiele z nas straci pracę, część zysków i mnóstwo nerwów. Ważne jednak, żeby nie stracić zdrowia i życia, bo to jest teraz najważniejsze.

Róbmy jednak zakupy online, nie szwendajmy się po sklepach stacjonarnych, szukajmy lokalnych dostawców, którzy dowiozą nam jajka, mąkę i warzywa. W moim mieście powstała grupa na FB, która skupia osoby sprzedające do tej pory na targu, obecnie zamkniętym. To fajny pomysł na zorganizowanie lokalnego wsparcia dla dostawców. Sklepy w okolicy też wychodzą do klientów – oferują dostawy produktów do domu. Miejmy umiar, ale wspierajmy przedsiębiorców.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj