Wymaz w punkcie mobilnym – jak się do niego przygotować?

Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze. Co jednak w przypadku, gdy mamy poddać się wymazowi w punkcie mobilnym? Wcale nie jest tak, że z marszu możesz udać się do drive thru i poddać się testowi. Kto zatem może wykonać taki wymaz, jak się przygotować i gdzie znajdują się punkty mobilne?

Wymaz w punkcie mobilnym

Oglądając wieczorne informacje, zaciekawił mnie pewien materiał. Okazuje się, że większość ludzi, którzy udają się do punktów mobilnych na wymaz nie wiedzą, jak trzeba się do niego przygotować. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, bo nie miałam potrzeby wykonania testu. Faktycznie – w Internecie znajdziemy tylko kilka wskazówek, na różnych stronach www i wcale nie łatwo do nich trafić.

Postanowiłam jednak zgłębić temat wymazów w punktach mobilnych i być może pomóc komuś, kto nie będzie mógł dodzwonić się do sanepidu. Niestety, im więcej wykrytych przypadków, tym większa panika, jeszcze więcej telefonów i mniej rąk do pracy.

Kto może wykonać wymaz w drive thru?

Z badania w punkcie mobilnym (drive thru) mogą skorzystać osoby, które:

  • przebywają na kwarantannie;
  • zostały skierowane na badanie przez Inspekcję Sanitarną;
  • wyjeżdżają do sanatorium lub w podróż;
  • chcą wykonać test prywatnie (odpłatnie).

Sprawdź, kiedy lekarz skieruje Cię do punktu mobilnego >>

Co zabrać ze sobą do punktu mobilnego?

Coraz więcej osób ma wynik pozytywny, jeszcze więcej przebywa obecnie na kwarantannie. Może zdarzyć się tak, że będziemy musieli wykonać test w punkcie mobilnym.

  • Weź ze sobą aktualny dowód osobisty lub inny dokument, który potwierdzi tożsamość (np. paszport).
  • Wydrukuj i uzupełnij formularz ze zleceniem badania, żeby przyspieszyć proces.

Formularz zlecenia badania >>

  • Jeśli wykonujesz badanie odpłatnie, weź ze sobą potwierdzenie przelewu za badanie.

Jak przygotować się do wymazu na koronawirusa?

Zanim wyruszysz w podróż do punktu drive thru, gdzie personel medyczny wykona wymaz na koronawirusa, musisz pamiętać o kilku zasadach. Jak w takim razie przygotować się do testu?

  • Wymaz najlepiej pobrać rano, gdy jesteśmy na czczo. Pamiętaj jednak, żeby nie myć zębów, a jedynie przepłukać usta przegotowaną wodą.
  • Czy do wymazu koniecznie trzeba być na czczo? Wynik wymazu będzie wtedy najbardziej miarodajny, ale możesz przyjechać do punktu mobilnego również po upływie 3 godzin od ostatniego posiłku.
  • Użytkownicy ruchomych protez zębowych, powinni wyjąć je przed wykonaniem wymazu.

Czego nie robić przed pobraniem wymazu?

Przed wykonaniem wymazu trzeba pamiętać, że nosogardziel powinna być czysta. Nie oznacza to jednak mycia, a stworzenia jak najbardziej naturalnych warunków.

Nie należy przed wymazem:

  • myć zębów,
  • płukać jamy ustnej płynem,
  • ssać tabletek na gardło lub pastylek odświeżających,
  • żuć gumy,
  • palić papierosów,
  • spożywać jedzenia i pić na 3 godziny przed pobraniem,
  • wydmuchiwać i przepłukiwać nosa.

W razie choroby i konieczności używania kropli i aerozoli do nosa lub maści, należy odczekać co najmniej 2 godziny przed wykonaniem wymazu!

Gdzie znajdują się punkty mobilne?

Jeśli szukasz punktu mobilnego pobrać, czyli tzw. drive thru, możesz skorzystać z mapy, którą udostępnia Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Sprawdź na mapie, gdzie jest punkt mobilny pobrań >>

Wynik testu na COVID

Czekając na wynik testu na koronawirusa myślimy, że mamy dwie opcje – pozytywny lub negatywny. Okazuje się jednak, że możliwy jest także opis: niediagnostyczny i nierozstrzygający. Jak interpretować wszystkie 4 możliwości i co dalej po uzyskaniu wyniku testu na COVID?

  • Jeśli test będzie negatywny, a wynik ujemny – oznacza to, że nie masz koronawirusa, ale musisz zachować dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
  • Test pozytywny, czyli wynik dodatni – masz koronawirusa, Twoją opieką zajmą się medycy, a osoby, które miały z Tobą kontakt muszą iść na kwarantannę.
  • Wynik niediagnostyczny – oznacza to, że próbka nie była odpowiednia do przeprowadzenia badania, trzeba powtórzyć badanie.
  • Informacje, że wynik jest nierozstrzygający – wynik testu na COVID jest granicy analitycznej czułości, należy pobrać kolejną próbkę po 24-48h.

Źródła:

https://diag.pl/katalogi/placowki/gdynia/punkt-pobran-diagnostyki-gdynia-ul-wendy-7-drivego-thru/

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

https://www.pzh.gov.pl/uruchomienie-mobilnego-punktu-pobran-typu-drivego-thru-do-badan-w-kierunku-sars-cov-2/

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/zasady-zlecania-testow-na-koronawirusa-komunikat-ministerstwa-zdrowia,7813.html

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj